kas krampları

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Kas Krampları Kramp  Kasların sıklıkla ağrılı kasılmalarıdır.
  Doktorunuza başvurun
  açıklanamayan veya basit bir uzanma ile geçirilemeyen ciddi , uzun süren , tekrarlayan kas spazmı varsa veya krampları varsa ?
  Nedir
  Kas krampları sıklıkla baldır veya ayak kaslarında meydana gelir.
  Sık rastlanan nedenleri ağır egzersizler gebelik dehidratasyon kas yorgunluğu
  NOT : Kas kramplarının başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.
  İlk yaklaşım
  yavaş yavaş gerinme ( uzanma ) rahatlama sağlayabilir.
  verilen reçeteye uyulmalıdır.
  Muayene sırasında sorulabilecek sorular
  Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.
  Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : kasılmalar ne zaman başladı ? kasılmalar ne kadar sürüyor ? kasılmalar hangi sıklıkta ortaya çıkıyor ? hangi kaslarda kasılma meydana geliyor? hamile misiniz ? son zamanlarda ağır bir egzersiz yaptınızmı? dehidratasyona yol açabilecek kusma , ishal , aşırı terleme veya çok idrara çıkma gibi bir şikayetiniz var mı ? başka belirtiler var mı ?
  Tanısal testler şunları içerebilir : ekstremite ( kollar ve bacaklar ) anjiografisi veya arteriografisi serum kalsiyum düzeyi serum sodyum düzeyi tiroid fonksiyon testleri myelografi elektromiyografi omurga filmi omurganın bilgisayarlı tomografisi kan akışı testleri.