kartal

'Eğitim Merkezi' forumunda yalcin26 tarafından 22 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. KARTAL

  [​IMG]

  Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır.70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40 a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

  Ya ölümü seçecektir,Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

  Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra
  kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar.
  5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

  Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız. Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz. Oysa insanoğlu düşündükce karar vermekte zorluklar yaşıyor ve kararsızlığı seçiyor.

  Bazen kararlarımız acı da verse her zaman yeniden doğuşu müjdeleyebilir.
    2. Cevap: kartal

  Kartar hakkında bilmediğim şeyleri ögrenmekle kalmadım ayrıca hayatla ilgide çok güzel bir benzetmeyide sayende zevkle okudum..Evet yaşamımızda bazen yolun sonuna geliveririz önemli olan o dönemi bir kartalın yeniden doğumu gibi güçlü, acılara gögüs gererek üstesinden gelebilmek. Güzeldi teşekkürler Yalçın:f40:
    3. Cevap: kartal

  Ya ölümü seçecektir,Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. bu söz çok hoşuma gitti
    4. Cevap: kartal

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   


Similar Threads: kartal
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Bir Kartalın Yeniden Doğuşu - 3 Mart 2009
Eğitim Merkezi Kartallar ve İnsanlar 22 Ağustos 2008
Eğitim Merkezi Kartallar 22 Ağustos 2008
Eğitim Merkezi Kartal Fotoğrafları 18 Ağustos 2008