Karşılıksız Çek Ciro Etmek Suç mudur?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. merhaba benim kardeşim bir çek cirolamış ve çek karşılıksız cıkmış. bu durumda bildiğim kadarıyla üzerinde mal varsa el koyuyolar haczediyorlar. ancak kardeşim hiç bir mal varlıgı yok ve herhangibir birikimide yok hapis cezası alırmı ?

  Cevap: Karşılıksız Çek Ciro Etmek Suç mudur?

  Yeni Çek Kanunu Tasarısı ile karşılıksız çek verenlerin 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması uygulamasının kalkması, bu kişilere 150 bin TLye kadar para cezası verilmesi öngörülüyor.Yani bahsedilen konu ile iligli cezai işlem rafa kalkıyor.

  Tasarıda çekleri karşılıksız çıktığı için yasaklananların isimleri internetten duyurulması, hamiline düzenlenecek çeklerin diğerlerinden ayırt edilebilecek biçimde basılması, çekin karşılıksız çıkması halinde bankanın alacaklıya bildiği adresleri vermesi aksi halde 5 bin TL ceza alması gibi düzenlemeler yer alıyor.

  Mevcut düzenlemede çeklerin üzerinde ödenmesi gereken bir tarih yer alıyor. Ancak çek alan kişi, istediği an ilgili bankaya giderek bunu nakite çevirebiliyor.

  Çeki kesen kişinin bankada o anda parası bulunmuyorsa çekin arkası yazılıyor ve çek sahibi kara listeye giriyor.

  Son dönemde küresel kriz nedeniyle artan erken çek tahsili, çeki kesen için kredibilite sorunu da yarattığından iş dünyasının önemli sorunları arasında yer alıyor.

  Bu nedenle özel sektör, Çek Kanunu Tasarısına çeklerin üzerinde yazıldığı tarihte kesilmesini öngören bir madde eklenmesini talep ediyor.