Karpuz Yemenin Faydaları Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Belinay tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


 1. Merhaba özellikle bayanlar.Çünkü biliyoruzki bayanlarçok daha fazla ilgileniyorlar sağlıklı beslenme konuları eşleir ve çocukları için en ideal beslenme önerilerini araştırıp bulmadan ve uygulamada biz bayanlar birinciyiz.

  Sizlere harika bir meyveden ve onun bizlere vücudumuza sağladığı faydalarından söz etmek istiyorum.Evet başlığımızda da belirttiğim gibi karpuz yemenin faydaları neler.Özellikle yaz aylarında bol bol tükettiğimiz karpuzun faydaları innaın saymakla bitmiyor özellikle böbreklerin çalışmaısnda çok etkili ve idrar söktürücü olması ilk akla gelen yararları olsa gerek.İşte karpuz yemenin karpuz tüketmenin diğer tüm faydaları:

  Bir çoğumuz biliyoruzki karpuzun yüzde 95'inin sudan oluşuyor.Karpuz yemenin böbrekleri çalıştırdığı, idrar söktürdüğü,böbreklerde oluşan üre ve ürat tuzlarını temizlemeye etkili oluyor.

  Ayrıca karpuz B ve C vitamini içeriyor.Az miktarda da olsa barındırdığı likopen Maddesi kalbi enfarktüs ihtimaline karşı koruyor. Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden çok önce, mide boşken tüketmek gerekiyor. Çünkü yemek sonrasında yendiğinde sindirim güçlüğü yaşanabiliyor.

  Yüksek miktarda lif içeren karpuzun kalorisi de düşüktür. İlginç olan, karpuzun besin değerinin diğer birçok besinde olduğu gibi kabuğunda saklı olması. Bu nedenle olabildiğince kırmızı etli kısmın altındaki beyazımsı kısmı tüketilmeli.

  Karpuz ayrıca bu yararlarının yanısıra bakın nelere iyi geliyor.Bol C vitamini bulunduran karpuz antioksdan özelliğide bulunuyor buda bazı kanser türlerine karşı etkili karetoin içermektedir.Kan basıncını düzenler aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.Son olarak şunuda eklemek istiyorum karpuz çekirdeğinin içerisinde bulunan cucurbocitrin denen madde insan vücudunda kan basıncını düşüymeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor.Şimdi bu kadar faydası bulunan bir meyve nasıl tüketilmez eee daha ne olsun yaz aylarında bol bol karpuz yemeyi ihmal etmeyin.:f196:

  Bu arada şunuda hatırlatmak istiyorum bayanlar özellikle Karpuz yediremediğiniz çocuklarınız varsa benim gibi karpuzun suyunu içerebilirsiniz onlara.Karpuz Suyunun Faydaları

  [​IMG]