Karpal Tünel Sendromu Hakkında Kısaca Bilgi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 12 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Yazımızda fazla mouse kullanmanın ellere verdiği zararlarından biri olan Karpal tünel sendromu hakkında bilgileneceksiniz.Karpal Tünel Sendromu, el parmaklarınızın hareket etmesi ve hissinin sağlanmasında büyük rol üstlenen ve median sinir olarak adlandırılan yapının sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür.Karpal tünel sendromu bilek düzeyinde bulunan median sinirin geçtiği bir kanaldır. Boyun bölgesinden çıkıp bileğe kadar uzanan median sinir elde birçok kasın uyarılmasını üstlenmektedir.

    Karpal Tünel Sendromundan korunmak için dikkat etmeniz gereken öneriler şöyledir:Devamlı Klavye ve Mouse kullanırken bileklerinizi bükülü tutmayın uzun süre bükülü kalan bileklerde bu rahatsızlık görülebilmektedir.Ayrıca Mouse kullanırken bileğinizi uzun süre basıya neden olacak şekilde masanın kenarında tutmamaya çalışın.

    Elinizle çok fazla yük taşımamaya özen gösterin eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli olarak spor yapın.Ve hareketli bir yaşam tarzını benimseyin uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçının.