Karınca Duası Okunuşu

'Dualar ve Faziletleri' forumunda ZeuS tarafından 18 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Karınca Duasının Okunuşu

  Karınca Duası Arapça Okunuşu

  Karınca Duasının Türkçe Okunuşu

  Allâhumme yâ rabbi ve cebrâîle ve mikâîle ve isrâfîle ve azrâîle ve ibrâhîme ve ismâile ve ishâka ve yakûbe ve munzilel berekâti vet tevrâti vez zebûri vel incîli vel furkâni ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm * lâ ilâhe illallâhul melikul hakkul mubîn * muhammedun resûlullâhi sâdikul va’dil emîn * yâ rabbi yâ rabbi yâ hayyu yâ kayyûmu yâ zel celâli vel ikrâm *es’eluke yâ rabbel arşil azîm * en yerzukanî rızkan helâlen tayyiben bi rahmetike yâ erhamer râhimîn.
  Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatiyûş, Kitmîr, Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş.

  Bu dua, bereket için dükkânın 4 duvarına asılır.


  Karınca Duasını Meali

  Hz. Süleyman devridir Kuraklık ve kıtlık her yeri kavurmaktadır. Hz. Süleyman mü’min bir toplulukla beraber, şehrin dışına, yağmur duasına yönelmiştir. Yolda bir karınca dikkatini çeker… Zavallı hayvan sırtüstü yatmış, ayaklarını göğe doğru uzatmış, debelenip dua etmektedir. Karıncanın duasına kulak kabartır, Hz. Süleyman… karınca demektedir ki: “ALLAH’ım bizi Sen var ettin… Ve Senin rahmetin olmadan biz yaşayamayız Ya, bize su verirsin ya da bizi helak edersin. Emir, ferman Senindir.”
  Gözleri yaşarır, peygamberin… Ve az sonra Cebrail’in getirdiği bir haberle de coşar, taşar, ağlamaya başlar..Cebrail, o karıncanın duasının kabul edildiği haberini getirmiştir.”
  Peygamber yanındaki topluluğa döner:
  “Dönün” der “Siz başkasının duasıyla sulanacaksınız.”
    2. allah sizden razı olsun rabbim gönlünüze göre verir inşallah
    3. Allah razı olsun
    4. selamün aleyküm hayırlı akşamlar karınca duasını üzerimde taşıyabilirmiyim allah razı olsun sizden
    5. bunu paylaşan arkadaşım öncelikle Allahrazı olsun ama türkçe meailni yanlış yazmışsın son satırı gözden geçirin
    6. Karınca duasını en kısa zamanda ezberlemek istiyorum herkesin bilmesi gereken bir dua bizim mutfakta arapçası asılı duruyor
    7. Meal dediginiz metin duanın çıkış nedeni ile ilglidir. Yani rivayet. Anlam dediğinizde bunu göz önüne almanız gerekiyor.
    8. Türkçe meali aşağıdaki gibidir.

  Ey Cebrail’in ve Mikail’in, İsrafil’in ve Azrail’in, İbrahim’in ve İsmail’in, İshak’ın ve Yakub’un Rabbi, Ey bereketleri veren, Tevrat’ı, Zebur’u, İncil’i ve Kuran-ı Kerim’i indiren Allah’ım. Kudret ve güç sadece yüce ve büyük olan sana aittir. Açıkça ortadadır ki Hak ve tek Melik olan senden başka ilah yoktur. Sadık ve emin olan Hz. Muhammed senin elçindir. Ey Allah’ım, Ey Allah’ım, Ey kaim ve diri olan, Ey ikram ve celal sahibi, Ey azim olan arşın sahibi, senden beni hoş ve helal bir rızık ile rızIklandırmanı diliyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi rabbim.