Karikatürlü Kartpostalı kim buldu, Karikatürlü kartpostalın icadı

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. Karikatürlü kartpostallar ne zaman bulundu

    Karikatürlü kartpostallar ilk kez 1880 yılında Almanya’da basıldı. İngiltere’de ise ancak 1902′lerde ortaya çıktı. Ancak, oldukça büyük bir beğeni gördü. İngiltere’deki kartların yaratıcısı, çok üretken bir kaleme sahip olan Donald McGill idi.

    Deniz Kuvvetleri’nde mimar olarak görev yapan bu İskoç asıllı Kanadalı sanatçı, ünlü yazar George Orvvell’in de belirttiği gibi, aslında para peşinde koşan biri değildi. Yine de çok zengin olan yaratıcı gücüyle, 12 bini aşkın “karikatürize posta kartı” üretti.

    Bunların günümüze ulaşabilen en eski örneğinin üzerinde, 7 Aralık 1904 tarihi vardır. Woodbury serisinin 1140 numaralı parçası olan bu kartta, McGill’in yaratıcı zekâsının örneklerinden birini görürüz. Bir bando eri, elindeki davul tokmağıyla bir bank sırasına oturmuştur. Yanında da sevgilisi vardır.

    Tokmak kızın vücuduna yöneliktir. Kız, “Ne düşünüyorsun Tommy?” diye sorar. Erkek, “Senin aklından geçenleri” deyince, kız, “Oh, terbiyesiz” diye bağırır. Buna benzer esprilerle süslediği kartlarından 350 milyon adet satılan Donad McGill, büyük bir servetin sahibi oldu.