Karia Suresi Okumanın Faziletleri

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Karia Suresi Okumanın Faziletleri ve Faydaları  Müslüman bir kul bu sureyi okuyup kıyametin dehşetini ruhunda hissetmeli, o gün için hazırlığını yani kulluk görevlerini eksiksiz yapmalıdır. Aksi takdirde oradaki pişmanlığın hiçbir faydası olmayacaktır.

  Manası: Kâria, nedir o Kâria? Kananın ne olduğunu sana ne bildirdi?

  Bismillâhirrahmânirrahiym.


  El kâriah. Mel kâriah. Ve mâ edrâke mel kâriah. Yevme yekûnun nâsü kel ferâşil nıcbsûs. Ve tekûnül cibâlü kel ıhnil menfûş. Fe emmâ men sekulet mevâziynüh. Fe hüve fî ıyşetin râdıyeh. Ve emmâ men haffet mevâziynühû fe ümmühû hâviyeh. Ve mâ edrâke mâ hiyeh. Nârun hâmiyeh.


  O gün insanlar yayılmış pervaneler gibi, dağlar da didilmişyün gibi olacak.

  Ama o vakit, kimin sevabı ağır gelirse, o mutlu bir hayattadır. Fakat kimin de tartıları hafif (sevabı hafif, günahı çok) gelirse, artık onun meskeni Hâviye 'dir. Onun ne olduğunu, sana ne bildirdi?

  O, kızarmış bir ateştir.

  Bir türlü geçinemeyen ve kazanç elde edemiyen kimse, Kâria Suresini yazıp yakasına veya herhangi bir yerine bir sargıya sardıktan sonra takarsa, Cenabı Hakk o kimseye kolay kazanabilme yollarını ihsan eder. Kâria suresini okumayı adet haline getiren kimse, her bakımdan emniyette bulunur.