Kardiyo Nedir? Nasıl yapılır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Kardiyo Nedir? Nasıl yapılır?

  [​IMG]
  Kardiyo Nedir? Nasıl yapılır?

  Kardiyo, kalp ritmimizi yükselterek kalbimizi güçlendirmek için yaptığımız egzersizlerdir. Bu egzersizler kalbimizi güçlendirir, metabolizmamızı hızlandırır, zayıflamak ve yağ yakmak için bize gereken günlük kalori açığını oluşturmada yardımcı olur.

  Kardiyo Nedir? Nasıl yapılır?
  Yaptığımız pek çok egzersiz kardiyo sayılabilir. Yürümek, tenis oynamak, bisiklete binmek, ağırlık kaldırmak birer kardiyo egzersizidir. Eğer amacımız yağ yakmak ve zayıflamaksa bunun için maksimum kalori harcatabilecek iki temel egzersiz tipi vardır. Bunlardan ilki hafif tempoda uzun süre yapılan Steady kardiyodur. Bu kardiyo tipinde hafif tempoda yürür, koşar ve bisiklete binersiniz. Böylece nabız çok fazla yükselip alçalmaz. İkinci kardiyo tipi ise HIIT denilen antrenman biçimidir. Bu yöntemle kalp ritmi bir yükseltilir bir alçaltılır. Yani önce hızlı bir egzersiz yapılır ardından relax egzersizlere geçilir.

  Kardiyonun en güzel yanı hem kardiyo yaparken kalori harcanması hem de gün içerisinde metabolizmamız hızlandığı için kalori harcanmasıdır.

  HIIT yani aralıklı kardiyo, hızlı kalori harcatır, metabolizmayı hızlandırır.

  Eğer amacımız zayıflamak ve yağ yakmak istiyorsak bize uygun olan kardiyoyu seçmek önemlidir. Sabahları aç karna yapılan kardiyo antrenmanları oldukça önemlidir. Erken saatlerde çıkıp yarım saat yürüyebilirsiniz. Aç olarak yürüyüş yapıldığı için yağ yakmak için elverişli bir ortam sağlanmış olur. Bunu haftanın en az iki günü yapabilirsiniz. Bu Steady kardiyo olacaktır.

  Sağlıklı, zayıf ve zinde olmak için hayatımızın her döneminde spora vakit ayırmamız gerektiğini bu yazımızda yine gözler önüne sermiş olduk.