Kardeş Kıskançlığı Nasıl önlenir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Kardeş Kıskançlığı Nasıl önlenir?

  [​IMG]
  Kardeş kıskançlığı neredeyse tüm ailelerde yaşanır.Çocuk ne kadar büüyk olursa olsun mutlaka kardeş kıskançlığı yaşanabilir.Birden çok çocuğa sahip ailelerin en fazla karşılaştığı durumlardan bir tanesi de kardeş kıskançlığı durumudur.

  Aileye yeni bir kardeşin katılması çocuk için kabullenilmesi belki de en zor durumlardan birtanesidir öncelikel anne ve babalar bunu aklınızdan çıkartmamalısınız.Ama tek çocuk sahibi olmak da kardeş kıskançlığını ortadan kaldırmaz. Çocuk kardeşi gelene kadar ailenin ilgi ve sevgi odağıyken kendisine yönetilen ilgi ve sevginin kardeşe yönemlesi çocukta büyük sıkıntılara neden olabilir.

  Çocuğunuzun yaşantısını bebeğe göre ayarlayıp kardeşin uyuyor sessiz ol gibi sözler söylemeyin.Aşırı kaygılı davranıp bebeği kardeşinden uzak tutmayın. Kardeşinin de bebeği sevmeye hakkı var. Kardeşini kıskanmasın diye büyük çocuğa aşırı ilgili veya aşırı hoşgörülü davranmayın.
  Bebeğin canını yakıp zarar vermek isteyen bir çocuğun aslında ona düşmanlık beslemediğini bilmelisiniz. Çocuğun yaptığı davranışın doğru olmadığını ve sizin buna izin vermeyeceğinizi, sinirlenmeden anlatın ve gösterin.Bebeğin gelişi ile birlikte çocuğunuzu kreşe veya okula başlatmayın. Bu durum çocukta kardeş kıskançlığını tetiklediği gibi okul sendromu oluşmasında da büyük faktör oynar.
   
Yükleniyor...