Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur Ne İşe Yarar kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 7 Ekim 2015 tarihinde açılan konu


 1. Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur Ne İşe Yarar

  karbonhidratların temel görevi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar yoluyla alınan karbonhidratı glikoza (kan şekeri) dönüştürür. Bu şeker organların çalışması, yeni hücre ve doku oluşumu için kullanılır. Şekerin fazlası, daha sonra ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere karaciğerde depolanır. Karbonhidratlar “basit ve kompleks” karbonhidrat olarak 2’ye ayrılır. Basit karbonhidratlar meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Rafine edilmiş ve işlemden geçirilmiş hazır gıda ürünlerinde de basit karbonhidrat bulunmaktadır. Tam tahıl ekmekleri, kahvaltılık gevrekler, nişastalı sebzeler ve baklagiller ise kompleks karbonhidrat içerir. Kompleks karbonhidratlı yiyecekler aynı zamanda besin lifi bakımından zengindir.
  Karbonhidratlar hangi Besinlerde bulunur
  Meyveler: Muz, elma, üzüm, ananas, elma püresi, yaban mersini, çilek, portakal, kavun, armut, şeftali, kuru üzüm, kurutulmuş meyveler.

  Sebzeler: Beyaz patates, tatlı patates, mısır, bezelye, kabak.

  Bakliyat: Mercimek, barbunya, fasulye, siyah fasulye, kuru fasulye, lima fasulyesi.

  Süt Ürünleri: Süt, yağsız süt, yoğurt, yağsız yoğurt.

  Tahıllar: Esmer pirinç, arpa, bulgur, darı, çavdar, yulaf ezmesi, kahvaltılık gevrekler, patlamış mısır, tam buğday unu.