karbonhidrat hangi besinlerde bulunur

'Eğitim Merkezi' forumunda Aysell tarafından 3 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hem canlının yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklerin genel adı karbonhidrattır.

  Karbonhidrat Nelerde Bulunur?
  Karbonhidratların en önemli görevi vücuda enerji sağlamasıdır. Karbonhidratların içinde insan beslenmesinde başlıca enerji kaynağı olan şeker ve nişasta yer alır. Tüm dokular, enerji ihtiyaçlarını karşılamak için karbonhidratları kullanır. Günlük alınan enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan, %10-15’i protein, %25-30’u ise yağdan karşılanmalıdır.

  Karbonhidrat Çeşitleri Nelerdir?

  Basit ve kompleks olmak üzere iki tür karbonhidrat vardır. Meyve, sebze ve bakliyat kompleks karbonhidrat grubuna girer. Şekerler ve şekerli sodalar ise basit şeker karbonhidrat tipine örnektir. Basit karbonhidratlar çok kolay olarak sindirilir ve hızla kana karışır. İnsülin hormonunun salınımını arttırır ve kan şekerini hızla düşürürler. Kompleks karbonhidratlar sindirim sırasında daha çok metabolik enerji harcarlar. Sindirimleri daha uzun sürdüğü için, kan şekerini çabuk yükseltmezler. Kandaki şeker düzeyinin sabit kalmasına yardım ederler.

  Karbonhidratların en çok ve yaygın bulunan çeşitleri şeker, lif ve nişastadır. Her karbonhidratın temel yapı taşı bir şeker molekülü, karbon, hidrojen ve oksijenden meydana gelir.