Karanlık Korkusu, Karanlıktan Korkmak

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 9 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Karanlık Korkusu, Karanlıktan Korkmak
  Karanlık Korkusu
  Karanlıktan Korkmak  Karanlıktan korkar mısınız? Korkusu olanlar bilir, korkular insanın hayatını o kadar çok etkiliyor ki Fobi geliştirdiğiniz, yani aşırı korku duygusu yaşadığınız şeyi hayatımızdan uzak tutmaya çalıştıkça kendimizi kısıtlar hale geliyoruz. Karanlık korkusu da bunlardan biri.

  Her 10 kişiden birinin sorunu fobi sahibi olmak. Hatta bazılarımızın farkında olmadığı ya da dile getirmekten çekindiği fobileri olduğu da düşünülünce, bu oranın aslında daha yüksek olduğu söyleniyor.

  Karanlık korkusu mu, fobisi mi?

  Fobi, kaçtıkça kovalayan bir korkudur. Gerçekte korku yaratmayacak bir nesneye veya duruma karşı korku duyma ve bundan kaçınma durumu olarak tanımlanıyor. İşte o fobilerden biri de kenofobi, yani karanlık fobisi.

  Karanlık korkusuyla karıştırmamak gerekiyor. Ne de olsa herkes karanlıktan korkabilir. Karanlık bir ortamda kaldığında kontrol etme içgüdüsünden dolayı bunu gerçekleştiremeyince korku duyabilir insan. Ama fobide, sadece karanlıkta kalındığımızda değil, karanlıkta olma fikri, düşünce aşamasındayken bile aşırı korku yaşatabiliyor.

  İşinizi yapamaz hale geliyorsanız

  Diyelim ki gündüz arabayla yola çıkmanız gerekiyor. Ama gitmek istediğiniz yere varacağınız saatlerde karanlık bastırmış olacak ve siz karanlıkta araba kullanıyor olacaksınız. İşte bu durumda fobi devreye giriyor ve daha fikir aşamasındayken beyninizi kaplayarak sizi o mecbur olduğunuz işten alıkoyuyor. Ya da her an elektrikler kesilebilir düşüncesiyle evde tek başınıza karanlıkta kalma fikri içinizi kemiriyor ve asla yalnız kalamıyorsunuz. Bol miktarda “aslaların olduğu bir hayat ne zor, değil mi?
   
 2. Cevap: Karanlık Korkusu, Karanlıktan Korkmak

  Benimde karanlığa karşı bi fobim var ..! Yani 10 Kşiden biri Benm heraLde ??
  Gerçekten çok acı bi duygu =))
  Hic bi zman tek başıma kaLamıyorm... xD
   
 3. Cevap: Karanlık Korkusu, Karanlıktan Korkmak

  Bende çok korkardım ama önceden ..
  Gerçi halen korku filimlerinden sonra kalamam yalnız :)
  Teşekkürler..