Karanfil ve Karanfilin Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Karanfilin Yararları
  Şifa kaynağı olan karanfil nasıl kullanılır?
  Karanfil; 15-20 metre yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç olan karanfil ağacının çiçeği ve tomurcukları kurutularak hoş kokulu bir baharat olan karanfil baharatı elde edilir. Ayrıca, çiçeklerinden karanfil yağı çıkarılır.

  Karanfilin Faydaları
  Antiseptiktir. Mikropları öldürür. Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliği nedeniyle özellikle dişhekimliğinde faydalıdır. Ağız kokusunu giderir. Bu nedenle sarımsak, soğan ve sigara kokularını bastırmakta etkilidir. Gaz söktürücüdür. Uyarıcıdır. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Baharat olarak iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mideye ve göğse kuvvet verir. Karanfil çiçekleri balgam söktürücüdür. Öksürüğü keser. Cinsel isteği arttırır. Mide bulantısını ve kusmayı önler, ateşi düşürür. İshali keser.

  Karanfil nasıl kullanılır?
  Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanmış olur. Karanfilden karanfil yağı da çıkarılır. Karanfil yağı romatizma şikayetlerini azaltıcı etkisi nedeniyle romatizmalı bölgeye sürülürse faydası görülür. Karanfil çiçeği balla karıştırılıp yenirse iktidarsızlığa iyi gelir. Karanfil çiçekleri kaynatılıp elde edilen şurup ateşli hastaları terletmek ve ateş düşürmek için kullanılır. Ayrıca, balgam söktürücü ve öksürük kesicidir. Karanfil kökü kaynatılıp içilirse ishali keser, mide ve bağırsak bozukluklarını giderir.
    2. Cevap: Karanfil ve Karanfilin Faydaları

  ben direk agzıma atıyorum miss koku verıyor (: tşkler
   


Similar Threads: Karanfil Karanfilin
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Karanfilin faydaları 24 Eylül 2009
Sağlıklı Yaşam Karanfil kaynatıp içmenin faydaları 19 Ocak 2012
Sağlıklı Yaşam KARANFİL ve faydaları..nelerdir?... 22 Aralık 2010
Sağlıklı Yaşam Karanfilkökü Faydaları 25 Eylül 2010
Sağlıklı Yaşam Karanfil Çiçeğinin Faydaları 22 Eylül 2010