Karamanın iklimi

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 4 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Karaman ikliminin özellikleri
  Karamanın iklim tipi
  Karamanın iklimi ve bitki örtüsü

  Egemen olan iklim yapısı genelde yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlı olan karasal iklim yapısıdır. Yani İç Anadolunun temel iklim yapısı burada da görülmektedir. Ancak ilin batı ve güneyinde Orta Toros Dağları'nın Göksu ve kolları tarafından derin bir şekilde yarıldığı vadi tabanlarında yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklim özellikleri de görülür. Yağış genellikle kış ve ilkbahar aylarında yağmur ve kar şeklindedir.

  En yüksek sıcaklık 39
  En düşük sıcaklık -268
  Yağışlı gün sayısı (Ortalama) 71
  Ortalama nisbi nem % 63
  Bir günde yağan en yüksek yağış 898 mm.
  Ortalama yıllık yağış miktarı 3463 mm.


  İlde görülen karasal iklim özelliklerinin sonucu bitki örtüsü olarak da step (bozkır) türü bitki topluluğu görülmektedir. Bu nedenle il topraklarının %34'ü yani 320.772 hektarlık alan çayırlık ve meradır.

  İl topraklarının %212'si ormanlık alandır. 199.678 hektarlık bir alanı kaplayan ormanlarımızın ne var ki önemli bir bölümü baltalık ve maki örtüsü halindedir. Bunun nedeni Karaman'ın ilk çağlardan beri yerleşime açık oluşu ve bu yüzden ormanların tahrip edilmiş olmasıdır. Tahrip edilen orman örtüsünün yerinde çalılıklardan ve yabani zeytinden oluşan Akdenize has maki bitki örtüsü görülmektedir.

  Ormanlarımızı oluşturan ağaç türleri meşe çam ladin sedir katran ve ardıçtır. Ayrıca Toros Dağları arasında dar ve sulanabilen uzun vadi tabanlarında söğüt kavak ve yabani meyva ağaçları da görülmektedir.