karakalem yaparken hangi kalemler kullanılıyor isimleri nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda anniccha tarafından 18 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. karakalem yaparken hangi kalemler kullanılıyor isimleri nelerdir

  Resim kalemi seçiminde özellikle pigment değerleri yüksek olan kalemleri seçmekte fayda vardır.Pigment değerleri az olan kalemlerle yumuşak değerde lekeler elde edilir ve renkler açıktır.Pigment değerleri yüksek olan kalemlerde ise koyu değerde lekeler elde edilir.Her ikiside karakalem çalışmalarında ayrı ayrı yada birlikte kullanılabilir.Bu tamamiyle kişinin tercihine kalmıştır.En yüksek pigment değeri füzen kalemler de bulunur.
  Resim kalemlerinin seçimini yaparken mümkün olduğu kadar deneyerek satın almanızda fayda var.Kalemi muhakkak bir kağıt yüzeyine sürterek leke değerini görün ve ona göre almaya karar verin.

  B Serisi: B-2B-4B vs... B serileri yumuşak uçlu veya sınav dönemlerinde sınav kalemi diye adlandırılan kalemlerdir. rakam yükseldikçe yumuşaklık artar ve daha koyu zeminler yaratılır.
  H Serisi: Sert uçlu kalemlerdir ve genelde hafif tonda gölgelemeler için kullanılır. sert uçlu oldukları için fazla bir iz bırakmazlar ve korkmadan gölge vermenizi sağlar. H serisinde rakamlar yükseldikçe koyuluk oranı azalır ve daha acık gölgeler verilebilir. HB ve B kalemler ise(rakamsız), gölgeleme ve tarama yapmadan önce dış hatlarını cizmek için kullanılabilir. cizdiğiniz resmin koyuluk derecesine göre H serisi de kullanılabilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ağu 2014
Yükleniyor...