karadenize dökülen ırmaklar nehirler akarsular

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. karadenize dökülen ırmaklar nehirler akarsular

  Türkiye akarsularının yaklaşık üçte biri Karadeniz’e dökülmektedir. Karadeniz’deki akarsuları iki grupta inceleyebiliriz:

  Birinci grup, Karadeniz’deki dağlık alanlardan kaynağını alan, bu nedenle boylan kısa akarsulardır. Bunların başlıcaları; Doğankent, Melet, Pazarderesi, İkizdere, Fırtına deresi, Değirmendere ve Aksu’dur. Bu akarsular yıl boyunca genellikle bol su taşırlar.

  İkinci grubu, iç bölgelerden doğarak Karadeniz’e dökülen akarsular oluşturur. Bunların çoğu, doğu-batı doğrultusunda akar ve daha sonra kuzeye yönelerek Karadeniz’e dökülürler.
  Bu akarsuların başlıcaları doğudan batıya doğru şöyledir:
  Çoruh, Mescit dağlarından doğarak batıya doğru akar. Sonra kuzeye yönelir, kısa bir yol aldıktan sonra doğuya döner ve kıyı ile iç kesimlerdeki dağ sıralarını birbirinden ayırarak akışına devam eder.

  Oltu ve Tortum çaylarını toplar ve kuzeye yönelir. Türkiye’nin en dar ve derin vadilerinden geçerek sınırlarımızın dışına çıkar ve Batum yakınlarında denize dökülür. Kaynaklarını aldığı iç kısımlarda kışın yağışlar kar şeklinde olduğu için, en az suyu kış aylarında taşır.

  Doğankent çayı, Çadırdağı ve Kalkanlı dağlarının yamaçlarından inen derelerden kaynağını alır. Kuzeybatıya yönelerek Tirebolu’nun doğuşumla denize dökülür.
    2. Karadeniz'e Dökülen Akarsular :

  Sakarya, Filyos, Kızılırmak, Yeşilırmak, Harşit, Çoruh