Karadenizde gezilecek yerler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ebrulim tarafından 1 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. arkadaslar ben sivastan karadeniz turu yaparak istanbula gelmek istiyorum. kendi özel arabam var. bana sırasıyla gezebilecegim güzel yerleri söylerseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

  Cevap: Karadenizde gezilecek yerler

  AĞVA

  İstanbulun Karadeniz kıyısındaki ikinci durağı olan Ağva her mevsimde popüler. İzmitin Çat Tepesinden gelen Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadenize döküldüğü deltada yer alıyor. Çam ormanlarıyla kaplı. Deniz bisikletiyle derelerde dolaşabilir, tekne gezisine çıkabilir, kanoya binebilirsiniz. Sadece yürümek de bir zevk. Balık tutmayı sevenler için ideal. Beldedeki lokantalarda taze balık eksik olmuyor ama kendi avladığınızı pişirtebilirsiniz. Buna uygun kendin pişir-kendin ye türü lokantalar var. İstanbula 1,5 saat uzaklıkta Ağvada nehir kıyısında konaklayabileceğiniz onlarca seçeneğiniz bulunuyor.

  ŞİLE

  Şile, İstanbula bağlı bir ilçe. Öteden beri İstanbullular için bir hafta sonu adresi. Deli denizi, şelaleleri, mağaraları ve dünyanın ikinci büyük deniz feneriyle ünlü. Fener, Kırım Savaşı sırasında, Karadenizden İstanbula girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için yapılmış. Şileye İstanbuldan günübirlik gidilebileceği gibi, konaklama için de sayısız alternatif var. İlçenin görülmeye değer doğal güzelliklerinin başında Onbir Göller Vadisi geliyor. Sofular Mağarası, Meşrutiyet Mağarası, Karabeyli İnleri, Değirmençayırı Şelalesi, Şile Kalesi, Heciz Kalesi, Sarıkavak Kalesi ve Ağlayan Kaya mutlaka görülmesi gereken yerler.

  ÇAMLIHEMŞİN

  Rizeye bağlı Çamlıhemşin deyince akla gelen ilk şey, Ayder Yaylası. Yaylaya Çamlıhemşin içinden geçerek ulaşıyorsunuz. Ayder Yaylasına çıkarken dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri olan Fırtına Vadisinden geçiliyor. Çamlıhemşine 19 kilometre uzaklıkta ve 1358 metre rakımlı Ayderde 2 bin yatak kapasitesine sahip 25 otel ve pansiyon var. Suları 260 metre derinlikten çıkan, sıcaklığı 50 dereceye ulaşan Ayder kaplıcalarını da unutmayalım. Burada trekking yapmak için çok uygun alanlar bulunuyor. Ayderde her temmuzda boğa güreşleri yapılıyor.

  BORÇKA

  Artvinin Borçka ilçesi, doğa açısından çok zengin. 27 km. uzaktaki Karagöl, 19. yüzyıl başında bugünkü Aralık Yaylasının yakınlarındaki bir tepenin, heyelan sonucu derenin önünü kapatmasıyla oluştu. Yaşlı ağaçlarla çevrili bölgede vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu ve yırtıcı kuşlar yaşıyor. Gölde sandalla gezmek her zaman bir zevk. Karagölde Orman Misafirhanesi var ayrıca çadır da kurulabilir. Camili Havzası (Macahel), Borçkaya 50 kilometre mesafede, Dünya Bankası ve Küresel Çevre Fonu tarafından tehdit altındaki 25 bölgeden biri. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından da izleniyor. Burada projeler yürüten (örneğin Macahel balı) TEMA Vakfının bir misafirhanesi var.

  devamı için tıklayın