Karadeniz bölgesinin özellikleri nelerdir

'Türkiyem' forumunda Elfida tarafından 25 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Karadeniz bölgesinin coğrafi özellikleri
  Karadeniz bölgesinin fiziki özellikleri

  Karadeniz Sakaryanın doğu bölgesinden Gürcistan sınırına kadar uzanmaktadır. Karadeniz bölgesi büyüklüğüyle bölgeler arasında 3. Sıradadır. Doğu ve batı genişliği çok olan bölgemiz Karadeniz bölgemizdir. Bölgenin en yüksek dağı Rizede bulunan Kaçkar dağıdır. Dağların uzunlukları batıda iki bin orta Karadenizde ise bin mye kadar alçalmaktadır.

  Karadeniz Bölgesinin Özellikleri Karadeniz bölgesinin kuzeyinde bulunan yamaçlarda yamaç yağışları artmaktadır. Karadeniz bölgesinin kıyıları ise çok fazla girintisi çıkıntısı yoktur. Karadeniz bölgesinin akarsuları ise en önde çıkan ismiyle Çoruhtur bu akarsuyu Yeşilırmak ve Kızılırmak takip etmektedir.
  Bartın ve Yenice çayları da Karadeniz bölgemizdedir. Bölgenin gölleri ise tortum, Abant, Yedigöller ve uzun göldür. İklimi yağışlı olan Karadeniz bölgesinin yazları serin kışları ise oldukça ılık geçmektedir.

  Türkiyede en çok yağış alan böle Karadeniz bölgesidir. Karadenizin en fazla yağış alan şehri ise Rizedir. Karadeniz bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin başında ise Fındık gelmektedir.

  Çay ve tütünde Karadeniz bölgesinde en çok yetişen ürünlerdendir. Mısır, Elma, şekerpancarı, keten, kenevir, soya fasulyesi, zeytin, turunçgiller ve kivide Karadeniz de bol yetişen tarım ürünleridir. Yer altı zenginliklerine gelince taşkömürü, bakır, linyit ve manganezi sayabiliriz.