Karadeniz Bölgesinin Nüfusu 2011

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 21 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Karadeniz Bölgesinin Nüfusu 2011
  Karadeniz Bölgesinin Nüfusu
  Karadeniz Bölgesi ve Nüfüsu

  Karadeniz Bölgesinin Nüfusu
  Türkiye nüfusunun yaklaşık %15'i Karadeniz Bölgesi'nde yaşar. Nüfus yoğunlugu Türkiye ortalamasinin altindadir. Nüfus daha çok kiyi seridinde toplanmıştır. Iç kesimlerde nüfus çok daha seyrektir ve akarsu boylarinda yogunlasmistır. Tarım alanlari dar, endüstri fazla gelismemis oldugundan, bölge göç vermektedir. Kentlesme orani düsük, kirsal nüfus daha fazladir. Ormanların bollugu kırsal kesimde ahsap evlerin yaygin olmasına neden olmustur.

  Karadeniz bölgesinde nüfus en çok nerelerde toplanmıştır
  Bölgenin toplam nüfusu yaklaşık 7,5 milyon olup, bölgeler arasında beşinci sıradadır. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının altındadır.

  Bölgede nüfusun dağılışı yer şekillerinden dolayı düzenli değildir. Nüfus daha çok, Karadeniz kıyı şeridi ile iç kesimlerdeki ovalarda toplanmıştır.

  Bölgenin dağlık alanları ile Doğu ve Batı Karadeniz bölümlerinin iç kesimlerinde nüfus oldukça seyrektir.

  Bölgede doğal koşullar nedeniyle şehirleşme oranı düşüktür. Türkiye genelinde en fazla kırsal nüfusa sahip bölgedir.

  Bölgenin kıyı şeridindeki arazinin engebeli olması, tarım alanlarının yamaçlara dağılması ve su ihtiyacının yağışlarla kolay temin edilebilmesi kırsal kesimde dağınık yerleşmeye neden olmuştur.

  Kırsal yerleşmelerde ahşap evlerin en fazla olduğu bölgemiz Karadeniz Bölgesi’dir. Bunun başlıca sebebi ormanların geniş alan kaplamasıdır.

  Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olan ahşap evlerin bir başka şekli de hımış adı verilen meskenlerdir. Bu meskenler ahşap iskeletin arasının taş ve kerpiç kullanılarak doldurulmasıyla yapılır.

  Bölgenin en önemli şehir merkezleri kıyı şeridindedir. Bunlar Samsun, Zonguldak ve Trabzon’dur.

  Bölgedeki tarım alanlarının sınırlı oluşu, hızlı nüfus artışı, endüstrinin gelişmemesi, açık deniz balıkçılığının yapılamayışı, bölgeden diğer bölgelere (özellikle Marmara’ya) yoğun göçlere neden olmaktadır.