Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 9 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir?


  Karaciğer yağlanması genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz. Bu yüzden hastalar bilerek bir karaciğer yağlanması şikayetinde bulunmazlar.Karaciğer yağlanması genellikle yapılan tetkikler esnasında ortaya çıkmaktadır.

  Karaciğer Yağlanması Tetkikleri

  1- Kan Tahili : Karaciğer ait enzimlerde yükselme bölgesidir.
  2- Görüntüleme Yöntemleri : Görüntüleme yöntemlerinde ultrasan, ultrasongrafi yada MR çalışmaları insanda karaciğer yağlanmasının olup olmadığını göstebilir.
  Karaciğer yağlanmasında kesin tanı ise karaciğerden bir parça alınıp mikroskobun altında incelenmesidir.
  Karaciğer yağlanmasının çok fazla belli bir şikayeti yoktur. Fakat bir dokturun kişide karaciğer yağlanmasından şüpheleneceği durumlar diğer hastalıklardır. Yani aşırı kilolu bir insan var ise, diyabetli bir hasta ise, diyet ile aşırı miktarda kilo veren yada aşırı miktarda kilo alan biri ise, tiroidle ilgili hastalıkları olan varsa akciğer yağlanması görülebilir.

  Karaciğer yağlanması, adından da anlaşılabileceği gibi karaciğer hücrelerinde aşırı miktarda yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Erkek ve kadınlarda aynı sıklıkta görülür. Normalde karaciğer hücrelerinde az bir miktarda yağ bulunabilir ve bu bir hasara yol açmaz. Ancak yağlanmanın fazla olması karaciğerde fonksiyonel ve yapısal değişikliklerin ortaya çıkmasına yol açar.