Kara Kutunun İcadı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 6 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kara Kutu,
  Kara Kutu nedir,
  Kara Kutunun İcadı hakkında,

  [​IMG]

  David Warren 1950 yılında bu fikir ile ortaya çıktığında nerede ise kimseyi icadının faydasına inandıramamıştı.

  1953 yılında Warren, Avusturalya Havacılık Araştırma Kurumunda uzman bilimadamı olarak, dünyanın ilk jet yolcu uçağı De Haviland Cometin düşmesinin ardından enkaz incelemelerine katıldı; bir ticaret fuarında gördüğü küçük ses kaydediciyi hatırlayarak, uçağın düşme anında kokpitte neler olduğunu bilmenin çok işe yarayabileceğini düşündü; böylece uçaktaki aygıtların göstergeleri ile pilotun sesini kaydedebilecek bir makine yapmak için kafa yormaya başladı.

  Düşüncelerinin ayrıntılı bir teklifini yazıp birkaç farklı ülkenin havacılık yetkililerine gönderdiyse de, ilgilenen kimseyi bulamadı. Ama yılmadan devam etti. Pilotun konuşmalarının yanı sıra, uçağın hız, irtifa ve yönünü kaydedebilen bir prototip yaptı; veriler bir teyp bandı yerine çelik tel üzerine kaydedildiğinden yangınlarda zarar görme olasılığıda düştü.

  Warren nihayet 1958′de prototipini, daha önce RAFın yüksek bir mevkiinde bulunmuş olan Sir Robert Hardinghama gösterme fırsatını buldu. Sir Robert o sıralarda Avusturalya Havacılık Kurumunu ziyarete gelmişti. Aygıtın potansiyelini farkeden Hardinghamın İngiltereye dönüşünde hareketle savunduğu fikir, Havacılık Bakanlığından onay aldı; uçuş veri kayıt cihazları daha sonra İngilterede zorunlu hale getirilecekti. Bekleneceği gibi, karakutuları zorunlu hale getiren ilk ülke Avusturalya oldu; 1960′ta Queenslandde meydana gelen bir uçak kazasını inceleyen yargıç, tüm uçaklarda uçuş veri kayıt cihazlarının olmasını tavsiye edecekti.