Kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Kar yağışı hangi bölgelerde etkili olacak?

  [​IMG]
  Kasım ayının ikinci yarısına girmemize rağmen ülkemizin pek çok yerinde pastırma yazı olarak bilinen sıcak havalar etkisini göstermeye devam ediyor.

  Normal şartlarda pek çok il ve ilçenin karla haftalar öncesinden tanışmış olması gerekirken halen sonbahar havasıyla günlerimiz geçiyor. Ancak bu durum uzun sürmeyecek. Meteoroloji yetkililerinin yaptığı son değerlendirmelere göre Doğu Anadolu’nun doğusu ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksek yerlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde bir hava yaşanacak.

  Önümüzdeki haftanın başından itibaren ülkemiz kar yağışının etkisi altında kalacak gibi görünüyor. Yetkililerin verdiği bilgilere bakılırsa soğuk ve yağışlı hava Pazartesi’den itibaren Trakya üzerinden ülkemize giriş yapıcak. Edirne ve Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı bekleniyor.

  Hava sıcaklığı 5-6 derece kadar düşecek ve Trakya ve batıda kayak merkezleri karla tanışacak. Şehir merkezlerinde ise henüz kar yağışı beklenmiyor.

  Pastırma yazı yerini soğuk ve yağışlı havalara bırakmaya hazırlanırken Kasım ayının sonunda artık hava mevsim normallerine dönecek.

  Kar yağışı beklenen iller şöyle;

  • Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu
  • Ardahan ile Rize ve Artvin’in 1400 metre rakımın üzerindeki yüksek kesimleri
  • Ardahan çevreleri
  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan tahminler bu yönde. Kış artık kapımızda ve kendimizi soğuk havalara hazırlamak için sayılı günlerimiz kaldı.