Kar Lastiği Mecburimi

'Sosyal Konular' forumunda EyLüL tarafından 11 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kar Lastiği Taktırmak Mecburimi


  Kış aylarında araçlarda kullanılması zorunlu hale geldi..
  Kış aylarında özellikle karlı havalar da kazaların azalması adına kullanılan kar lastikleri , sağlam yol tutuşlarıyla olası kazaları en aza indirmektedir.

  Kar lastiği yol tutuş ve çekiş özelliklerine ek olarak geliştirilmiş kış lastiği adını almaktadır. Kar lastiği adında lastik olmadığı kar üzerinde lastiklere zincir takılmaması gerektiğinden kar lastiği diye adlandırılan bir lastik türüdür.

  Kış lastikleri araçların dört tekerine de takılması gerektiğinden fiyatlarda biraz daha artış görülmektedir. Aracın kısa mesafede durması için ön veya arka çekişli araçlarda çekiş tarafına göre lastik seçmek doğru değildir.2012 Yılından itibaren kış aylarında araçlarda zincir bulundurulması veya kar lastiği kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Özellikle ağır araçlarda kullanılmayan zincir veya kar lastiklerine karşılık trafik cezası kesilmektedir.

  Kar veya donma durumlarında M + S lastikleri olarak bilinen, kış lastiklerinin takılması Avrupanın bazı ülkelerinde zorunlu, bazılarında ise tercihlidir. Ülkemizde ise kış lastikleri takma zorunluluğu olmamasına rağman, sürücülerin bir kısmı - ben dahil – zor duruma düşmemek ve trafiğin akışını aksatmamak adına kış aylarında araçlarında kış lastiği kullanıyorlar.

  Bu hep böyleydi, fakat artık Türkeyde kış mevsiminde kışlık lastikler kullanılması zorunlu olması yolunda bazı adımlar atıldı. Karayolu Trafik Güvenliği Kurulunun 124′üncü toplantısında bu kapsamda prensip kararı alındı. Buna göre bu yılda geçerli olmak üzere yük taşıyan araçlarda kışın kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu uygulamanın 2014 yılında tüm araçları kapsaması bekleniyor. Yük taşıyan araçlar bu kurala uymadıkları takdirde para cezası alacaklar, ceza miktarı henüz netleşmedi ancak kış başlamadan netleştirileceği söyleniyor.