Kaptan Kusto kimdir kısaca

'Biyografi' forumunda Burcu tarafından 3 Nisan 2014 tarihinde açılan konu


 1. 11 Haziran 1910 yılında Fransa'da doğan Jacques-Yves Cousteau (bizim tanıdığımız ismi ile Kaptan Kusto) 4 yaşında yüzmeyi öğrendi. Erken yaşta yüzme öğrenmesi ailesinin yerleştiği Marsilya civarındaki küçük koylar sayesinde olmuştur.
  Yüzmeyi öğrenmekle kalmayan Kaptan Kusto (Jacques-Yves Cousteau) ailesiyle gittiği yaz kampında nefesini tutarak dalmayı da öğrendi.
  Deniz tüm dünyası olsa da Kaptan Kusto bilime de meraklıydı ve 13 yaşında pilli bir araba yapmayı başardı.
  Sorunlu bir öğrenci olan Kaptan Kusto (Jacques-Yves Cousteau) katı kuralları olan bir yatılı okula gönderildi ve 20 yaşında ordan mezun olduğunda Brest Deniz Akademisine girdi.
  Fransız Donanması Havacılık okulunda uçmayı öğrendi ancak geçirdiği kazada iki kolu birden kırılınca pilotluk sınavına giremedi.
  1936 yılı, Cousteau’nun deniz altının güzelliğini gerçek anlamda keşfettiği ilk yıl oldu.
  Haziran 1943'te, Fransız Riviyerası'nda, Cousteau 23 kg ağırlığındaki, iki hava tankı, hortum, regülatör, ağızlık ve gözlükten oluşan bu ilk scuba ile 18 m derinliğe daldı. 65 metreye dalarak bir rekor kırdı.
  1955 yılının Mart ayında Calypso, Marsilya limanından ayrılarak Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'nun mercan resiflerine doğru ilk seferine çıktı. Bu yolculukta çektiği filmleri kullanan Kaptan Cousteau Sessiz Dünya'yı belgesel haline getirdi.
  25 Haziran 1997'de aramızdan ayrıldı.