kaplanın özelikleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 29 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. kaplanın özelikleri

    Kaplan kedigiller familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden biridir. Süper yırtıcıdır ve vahşi hayatta bulunan en büyük ve en güçlü kedi türüdür.


    Bir çok kaplanın çizgilerinin renkleri kahverengiden saf siyaha kadar değişir, buna rağmen beyaz kaplanlar daha az belirgin olan çizgilere sahiptir. Beyaz kaplanlar ayrı bir alttür değil lüsistik hint kaplanlarıdır. Çizgilerin şekli ve yoğunluğu alttürden alttüre farklılık gösterir ama çoğu kaplan 100'den fazla çizgiye sahiptir. Şimdi soyu tükenmiş olan java kaplanının bundan çok daha fazla çizgisi vardı. Bu çizgilerin düzeni ve kaşları aynı parmak izi gibi eşsizdir. İki kaplan aynı çizgilere sahip değildir. Böylece aynı parmak izi gibi bireylerin tanımlamasında kullanılabilir gibi gözükse de vahşi bir kaplanın çizgilerinin düzenini kaydetmekteki zorluklar yüzünden uygulanabilir bir yöntem değildir. Çizgilerin amacının kamuflaj olduğu sanılmaktadır.

    Hint alt-kıtası dünyada yaşayan vahşi kaplanların %80'ine ev sahipliği yapmaktadır. Kuzeyde Sibirya, güneyde Hindistan ile Malakka yarımadası arasındaki bölgelerde bulunur.Günümüzde sadece 5 alt tür bulunmaktadır.
     


Similar Threads: kaplanın özelikleri
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım atomun kimlik özeliklerini hangi tanecekler belirler neden 12 Aralık 2014
Sorun Cevaplayalım dünya çekirdeğinin özelikleri 23 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım Şapkali Mantarlar Hangi Canlılık Özeliklerini Gösterirler 10 Kasım 2012