kapitülasyonlar kaç yılında kime hangi amaçla verilmiştir ?

'Ders notları' forumunda Sibel tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


  1. kapitülasyonlar kaç yılında kime hangi amaçla verilmiştir ?

    Kapitülasyon kelimesinin kökeninde Latince caput (baş) sözcüğü vardır. Geniş anlamıyla kapitülasyon baş eğmek, teslim anlaşması yapmak anlamlarını taşır. Tarihte kazandığı özel anlamla kapitülasyon, bir ülke tarafından başka bir ülkenin vatandaşlarına verilen ticari ayrıcalıklar bütünüdür.
    Osmanlı Devleti tarafından Yükselme Dönemi'nden imparatorluğun dağılışına değin Avrupa devletlerine çeşitli kapitülasyonlar verilmiştir.Osmanlıda İlk Kapütülasyon 1536 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Fransız uyruklulara iyi niyetle verilmiştir. Osmanlı Devleti'nin verdiği kapitülasyonlara örnek olarak Osmanlı kentlerinde serbest ticaret yapabilme hakkı, yabancıların kendi aralarındaki anlaşmazlıklarda Osmanlı Mahkemeleri yerine yabancı konsolosluklara yargı yetkisi tanınması, Osmanlı topraklarında seyahat, taşımacılık ve satış serbestliği, Osmanlı sularında yabancı bayrakla vergi ödemeden gemi işletme Kabotaj hakkı verilebilir.Kabotaj ve Yabancı konsoloslara kendi mahkemelerini kurup yargı yetkisi verilmesi Osmanlı egemenliğine büyük zararlar veriyordu. Zira bu mahkemeler genellikle Osmanlı Alehine kararlar veriyordu.

    Kapitülasyonlar Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyetler Birliği ile yapılan 28 Mart 1921 Anlaşmasının 7. Maddesiyle "geçersiz ve kaldırılmış" sayıldı. Kapitülasyonların gerçek anlamda kaldırılması ise Lozan Anlaşması'yla olmuştur.
     


Similar Threads: kapitülasyonlar kaç
Forum Başlık Tarih
Ders notları Kapitülasyonlar Kısaca 3 Ocak 2009
Ders notları iki denize birden kıyısı olan kaç ilimiz vardır? 2 Ocak 2013
Ders notları kaç adet ilimiz var 2 Ocak 2013
Ders notları Örümceklerin kaç bacağı vardır? 10 Aralık 2012
Ders notları kurtuluş savaşında kaç kişi vardı 8 Aralık 2012