Kapalı Havalarda Ruhumuz Neden Daralır?

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Kapalı Hava Sendromu,
  Kapalı Havalarda Neden Ruhumuz Daralır


  Hava durumu çoğu kez insanların üzerinde psikolojik etki, enerji ve performans düşüklüğü olarak kendini gösterir.
  İnsan bazen kapalı, bulutlu, yağmurlu havalarda isteksiz, enerjisi azalmış, morali olumsuz etkilenmiş, içe dönük ve karamsar bir tablo çizerler.
  İşte bu konuda psikolog uzman doktor Ferahim Yeşilyurt, insanların zaman zaman kapalı, bulutlu, yağmurlu ve bunaltıcı havalarda isteksiz, enerjisi azalmış, morali olumsuz etkilenmiş, içe dönük ve karamsar bir tablo çizdiklerini belirterek, Kapalı ve yağışlı havaların insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yaşam ritmine dikkat etmek çok önemlidir diyor.

  Açık, temiz ve bol güneşli bir havanın insanları pozitif etkilediğini ve enerji artışıyla morali de yükselttiğini belirten Yeşilyurt, ''Güneş ışığı insandaki bazı kimyasal maddelerin dengelenmesinde önemli yer tutar. Özellikle kapalı havalarda melatonin hormonu dengesinde değişme olur. Akşam salgılamaya başlayan melatonin hormonu büyümede dengeleyicidir. Havalar kapalı olduğunda aşırı yorgunluk, uyku hali yapar'' dedi.

  Kapalı ve yağışlı havaların olumsuz etkilerinden korunmak için gün içinde güneş ışığından faydalanmanın gerekli olduğunu vurgulayan Yeşilyurt, ''Uyku düzenini korumak, her gün aynı saatte yatıp her gün aynı saatte kalkmak vespor yapmak, güneşten faydalanmak, sigara ve alkol kullanmamak kapalı havanın olumsuz etkilerini atlatabilmek için faydalıdır'' diye konuştu.

  Karanlık günler veya kapalı havaların biyolojik saat üzerinden de olumsuz etkilerinin ortaya çıktığını ve bu etkinin en tipik örneğinin kuzey ülkelerinde görüldüğünü belirten Yeşilyurt, şunları kaydetti:

  ''Bu etkinin en tipik örneği ise kuzey ülkelerinde günlerin oldukça kısaldığı ve karanlık geçen sürenin uzadığı kış dönemlerinde, adına kış depresyonu (mevsimsel afektif bozukluk) denilen bir depresyon türünün ortaya çıktığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Biyolojik saat kadınlarda adet döngüsünün organizasyonunda görev alır. Gün ışığı veya karanlık döngüsünün biyolojik saat üzerine olan etkileri nedeniyle karanlık-aydınlık döngüsünün bozulmasının kadınlardaki aylık ritmleri de etkileyebiliyor.''

  Bu bozuklukların duygu durum sorunları veya ağrı yakınmaları gibi şikayetlerle ortaya çıktığını anlatan Yeşilyurt, ''Güneş ışıklarından yeterli ölçüde yararlanamama uyku ve uyanıklık döngüsünü bozabilmektedir'' dedi.

  AA
   


Similar Threads: Kapalı Havalarda
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Macaristan'da kapalı alanda sigara yasak 2 Ocak 2012