Soru kanuninin denizdeki seferleri ve başarıları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. kanuninin denizdeki seferleri ve başarıları

  Cevap: kanuninin denizdeki seferleri ve başarıları

  Osmanlı denizciliğinin, Kanuni devrindeki seviyesini bulmasında, II.Bayezid ve Yavuz Selim devrinde donanma üzerindeki çalışmaların çok büyük rolü vardır.her iki hükümdar devrinde de Türk donanması hem sayı, hem de teknik bakımdan mühim gelişmeler göstermiş, aynı zamanda artık Türklerde de Avrupalı meşhur amiraller ayarında denizciler görülmeye başlanmıştır. II.Bayezid devri denizcilerinden Kemal reis bunların en meşhurlarındandır.

  Daha sonra Yavuz Selim zamanında Haliç tersanesinin inşası ve donanmaya bir çok yani gemiler katılması, II.Bayezid zamanındaki denizciliğin üzerine eklenen değerli bir hamle olmuştur.
  Kanuni Süleymanın ilk seferini teşkil eden Belgrad fethinde Tuna nehrinde donanma hayli iş görmüştü.

  Sıra, Rodos adasının alınmasına gelmişti. Nitekim buradaki şövalyelerin Ridaniye savaşı sırasında Memlûklere, isyanı sırasında da Canberdi Gazalîye yardımda bulunmaları sebebiyle onların cezalandırılması gerekiyordu.

  Öte taraftan adanın stratejik konumu ve Anadolu sahillerine yakınlığı sebebiyle Türk ve müslüman ticaretine engel teşkil ediyordu. Mısır ve Suriyenin de Osmanlılara geçmesi bu adanın alınmasını zaruri kılmıştı ve ada 1523de Osmanlı topraklarına katıldı.