Kanuninin Arnavutluk Belgrat Kadısına fermanı

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kanuni Sultan Süleyman'ın Belgrat Kadısına fermanı
  Kanuni'nin Belgrad Kadısına Gönderdiği Ferman
  Kanuni Sultan Süleyman'ın Belgrad Kadısı'na Gönderdiği Ferman

  Kanuni nin Belgrat kadısına yolladığı ferman

  Devlet askerleri (Sipahiler), biçilmeyip el ile yolunan ottan zorla vergi alırlar imiş, kaldırdım. Askerler, ev yakınında bulunan bağ, bahçe ve bostanlardan yemeklik için üretim yapanlardan para almak isterler imiş, almasınlar, yasakladım. Boş yerlere tarla açanlardan, ihya edenlerden vergi alınmasın.

  Nehir üzerlerindeki dolap ve karaca değirmenler, yeni yapılmış olsalar dahi fazla vergi alınmasın. Askerler, tarla ürünlerini satmak için, halka pazar yerine götürmelerini isterler imiş, pazara götürülmesin, teklif dahi edilmesin. Askerler ‘boyunduruk hakkı’ diye vergi almasınlar. Askerler savaşa gitseler, geride kalan mallarını köy halkından güvenilir adamlar korusunlar.

  Yeni evlenen yeniçerilerden ‘gerdek hakkı' diye vergi alınır imiş, bundan böyle alınmasın. Savaş esnasında bile askerler eve girip arı kovanlarına dokunmasınlar. Ve yerleştiği yerde, evleri önünde, sancakları altında kendi geçimleri için ürettikleri arı kovanından dahi vergi alırlar imiş. Onu dahi göresin. Başka kovanlık olmayıp, evleri yanında ve sancakları altında olan kovandan dahi vergi aldırmayasın.

  Kovan hakkı bahanesi ile askerler savaş esnasında bile bu bahaneyle evlere girmekten men eylensin. Bu husus için şikayet ettirmeyesin
   


Similar Threads: Kanuninin Arnavutluk
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Mimar Sinanın Kanuninin Kızına Yaptığı Cami 30 Eylül 2012
Tarih Bölümü Kanuninin Kardeşi Hatice sultan kimdir 13 Şubat 2011
Tarih Bölümü Rodos'un Fethi -Kanuninin Rodos Seferi 29 Ocak 2011
Tarih Bölümü Belgrad Seferi-Kanuninin Belgrad Seferi 27 Ocak 2011
Tarih Bölümü Fatih Sultan Mehmedin Arnavutluk seferleri 25 Ocak 2011