Kanuni Sultan Süleyman'nın Rüyası

'Tarih Bölümü' forumunda By RiZeLi tarafından 13 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Rivayet olunur ki bir kutlu gecede, Kanuni Sultan Süleyman, rüyasında Resulullah efendimizi görür.Sultan Süleyman, peygamber efendimizi takip ederek bugün Süleymaniye'nin inşa edilmiş olduğu yaklaşık yetmiş dönümlük arazinin bulunduğu çok güzel manzaralı tepeye gelirler. Bu tepe, hem Haliç'i hem de Boğaziçi'ni mükemmel bir açıdan görür.Peygamber Efendimiz, Sultan Süleyman'a; “Mihrabı buraya, minberi buraya olsun” der.Kanuni Sultan Süleyman kutlu rüyadan uyanır, şükürler eder. Mimar Sinan'ı çağırtır. Hiçbir açıklama yapmadan büyük bir heyecan ile rüyada gördüğü yere götürür:“Buraya bir cami bir de külliye yapacağız.” diye sözlerine başladığında, Mimar Sinan söze karışır:

  “ Sultanım, mihrabı burada, minberi burada olsun…”

  Sultan Süleyman şaşırır: “ Sinan sen bu işten haberli gibisin.” der. Mimar Sinan cevap verir: “ Sultanım dünkü rüyanızda ben de bir adım gerinizde geliyor idim…”
  Temele İlk Taşı Şeyhülislam Ebussuud Efendi Koydu…

  Türklerin en büyük hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman'ın adıyla anılan “Süleymaniye Camii” ihtişam ve zarâfet yönünden yalnız Türk mimarîsinin değil, bütün dünya mimarîsinin de en seçkin eserlerinden biridir.
   


Similar Threads: Kanuni Sultan
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Kanuni sultan süleyman öldükten sonra tahta kim geçti 11 Haziran 2014
Tarih Bölümü Şehzade Mustafa'nın Kanuni Sultan Süleyman'a Yazdığı Mektup 18 Şubat 2014
Tarih Bölümü Kanuni Sultan Süleyman Belgrad’ın fethi 23 Mart 2013
Tarih Bölümü Kanuni Sultan Süleymanın Rodos’u fethi 10 Mart 2013
Tarih Bölümü Kanuni Sultan Süleymanın Vasiyeti Neydi? 9 Mart 2013