Kanuni Sultan Süleymanın Vasiyeti Neydi?

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 9 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kanuni Sultan Süleyman'ın Vasiyet Ettiği Sandıkta Ne Vardı?


  Yaşadığı dönemde Büyük türk olarak tüm dünya tarafından tanınan Kanuni Sultan Süleyman 41 yıllık hükümdarlık döneminden sonra sefer sırasında rahatsızlanarak vefat etmiştir.

  Yaklaşık 1,5 ay boyunca ölümü askerlerinden saklanan Muhteşem Süleymanın cenazesi Zigetvar seferi dönüşünde İstanbula getirilmiştir.

  Padişahın 400 asker tarafından taşınan tabutu defin için getirildiğinde Kanuninin bir vasiyeti ortaya çıkmış. Sultan süleyman vasiyetinde kendisi ile birlikte bir sandığın gömülmesini vasiyet etmiş.

  [​IMG]

  Bu vasiyet Kanuninin yakın arkadaşı ve yoldaşı Ebusuud efendiye sorulunca şeyhülislam bunu dinimizde kişinin herhangi bir eşyasının mezara konulması yasak olduğu gerekçesiyle kabul etmemiş.Ancak cenazedeki devlet erkanı bunun bir padişah emri olduğunu söyleyince ebusuud efendi, "sandığı açalım eğer içinde değerli bir şey varsa gömmeyiz, yoksa gömeriz" demiş.

  Sandığı açtıklarında herkes şok olmuş. Kanuninin vasiyet ettiği sandıkta hayatı boyunca şeyhülislam ebusuud efendinin verdiği fetvalar varmış.Sultan süleyman bu vasiyetiyle ben hayatta hangi kararı aldıysam bu fetvalarla aldım demektedir.

  Fetvaları veren Şeyhülislam bunları görünce ağlamaya başlamış ve:

  "Padişahım sen kendini kurtardın, bakalım bu fakir ne yapacak!" demiş...