kanuni sultan süleymanın 2.oğlunun adı nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda GezgiN tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


  1. kanuni sultan süleymanın 2.oğlunun adı nedir?

    Fatih Şehzadebaşı'nda İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin karşısında İstanbul'un en güzel camilerinden birisi olan Şehzade Camii yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'a kendi adına bir cami yapmasını emrettik sonra Şehzade Mehmet'in genç yaşta vefat etmesi üzerine camiye onun adını vermiştir. Ayrıca şehzade için çok zarif bir türbe inşa edilmiştir.

    Mimar Sinan, Kanuni'nin üzüntüsünü çok iyi anlamış olmalı ki türbede ancak genç bir şehzadenin kaftanlarında kullanılabilecek sarı yeşil gibi açık renk çinilere yer vermiş. Bu özelliği ile diğer Osmanlı türbelerinden ayrılmaktadır. Ayet-el Kürsi başta olmak üzere bir çok ayeti türbeyi çevreleyecek şekilde çinilere yerleştirmiş.

    Türbede Şehzade Mehmet'in sandukasının üzerindeki ahşap yapı dikkati çekmektedir. Esasen Kanuni Sultan Süleyman tahtı olup ters çevrilerek türbeye yerleştirilmiş. Bundan murad Sultan Süleyman'ın kendinden sonra padişah olarak Şehzade Mehmet'i düşündüğünü söylenir. Şehzade Cihangir'de bu türbede medfundur.
       2. Kanuni Sultan süleymen ve Hürrenm sultanın oğlu olan padişahın 2. oğlunun ismi Şehzade Mehmet'tir.İstanbul Eminönü ilçesi, Şehzadebaşında Şehzade Külliyesinin Kıble avlusunda bulunan Şehzade Mehmet Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1543 yılında ölen oğlu için yaptırılmıştır.