Kansızlık Nedir Belirtileri Tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 16 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kansızlık Nedir ,
  Kansızlık nasıl anlaşılır,
  Kansızlık neden olur


  Kansızlık Belirtileri; Halsizlik, çabuk yorulma, çok üşüme, baş ağrısı ,yeni doğum yapmışsanız veya hamileyseniz ya da genç kızlık dönemine yeni girdiyseniz bu gibi durumlarda kansızlık olabilir.

  Kansızlık tıptaki ismiyle Anemi , alyuvar sayısının ya da hemoglobin içeriğinin azalmasıdır. Sebepleri şunlardır;
  Kan kaybı,
  Alyuvar (Eritrosit) yapım bozukluğu,
  Alyuvarların yıkımında artma.


  Kansızlığın belirtileri

  Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma
  Çalışma kapasitesinde azalma
  Sık hastalanma
  İştahsızlık, bulantı
  Ciltte, göz kapaklarının iç kısmında ve avuçta solukluk
  Çarpıntı ve nefes darlığı
  Daha fazla üşüme
  Konsantrasyon bozukluğu

  Kansızlık Tedavisi
  Tedavide öncelikle Anemiye neden olan unsurlar giderilmeye çalışılır. Basur, Aşırı adet kanaması gibi nedenler varsa tedavi edilir. Eğer kansızlığın nedeni yetersiz beslenme sonucu demir eksikliği ise demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği giderilmeye çalışılır. İstirahat ve temiz hava da yararlıdır. İleri kansızlık durumunda ilaç tedavisi uygulanır. Hasta çok kan kaybetmişse kan nakli de gerekebilir.

  Kan yapıcı gıdalar olarak üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal oldukça yararlıdır. Ayrıca, kansızlığa karşı alınabilecek önlemlerden biri de, vücudun demir emilimini azaltan çay, kahve, sigara,alkol ve koladan uzak durmaktır.

  Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde kansızlık sık görülebildiği için özellikle gebelerin ve çocukların yeterli ve dengeli beslenmesine ve gerekiyorsa demir takviyesi yapılmasına dikkat edilmelidir. Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde görülen kansızlık gelişim bozukluklarına da neden olabileceği için çok dikkat edilmelidir.

  Kansızlıkta Beslenme Önerileri

  Tüm besin gruplarının diyetinizde yer alması önemlidir.
  Eğer vejeteryansanız, bu durumu doktorunuza iletmeniz ve birlikte buna uygun bir diyet programı uygulamanız anemiden korunmak için gereklidir.
  Demir emilimi özellikle süt gibi gıdalarla birlikte alındığında azalır. İdeal olarak sabah hafif bir kahvaltıdan 1 saat sonra alınmalıdır.
  Aç karnına demir ilacı alınması, bazı mide-barsak yakınmalarına neden olabilir.
  Kabızlık, dışkı renginin koyulaşması söz konusu olabilir. İlacı kesmeden önce doktorunuza bu yakınmalarınızı iletmeniz önemlidir. Size uygun olan bir başka ilaç ile bu şikayetler ortaya çıkmadan tedaviye devam etmek mümkündür.
  Gebelik boyunca günlük ortalama demir ihtiyacınız 4 mg.'dır. Ağızdan alınan tüm demir kana geçmez, büyük bir kısmı dışkı ile atılır. Bu nedenle ağızdan alınması gereken elementer demir miktarı 60 mg.'dır.

  Anadolu Sağlık Merkez
  Dahiliye Uzmanları ​