Kanseri Kim Buldu

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Aysell tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kanser kim tarafından bulundu
  Kanseri bulan kim


  Arkeologlar tarafından yapılan kazılarda kanser ile ilgili en eski yazılı belgelere rastlanmıştır. Eski Mısırda M.Ö. 3000 ile 1500 yılları arasına ait, papirüs ruloları üzerine yazılmıştır. Fakat Kanser adı ilk kez Yunan Hekim Hipokrat tarafından kullanılmıştır. Mide ülseri oluşturan tümörlere Carcinos adı vermiştir. Kanser kelimesinin kökeni buryaya dayanır.

  Yine Eski Yunan da kullanılan Carcinoma kelimesi de aynı anlamı ifade eden ve kanseri tanımlayan bir başka kelimedir. Hipokrat kansere neden olan tümörlerin iyi huylu veya kötu huylu olması ayrımını yapan ilk kişidir. Bu ayrımdan sonra iyi huylu tümörlere Carcinos, kötü huylu olanlara ise Carcinoma adı verildi.

  Mısırda bulunan kanser ile ilgili papirüslerde meme tümörleri tanımlanmıştır. Çeşitli fosilleşmiş mumyalar üzerinde yapılan araştırmalarda, kanser lezyonları ve tümör belirtilerine rastlanmıştır. 1932 yılında en eski mumya örnekleri üzerinde araştırmalar yapan arkeolog Leaky Loise, alt ektremite kemiklerinde kötü huylu tümör belirtilerine rastlamıştır.

  Kanser hastalığı neredeyse insanın ırkının yaşamaya başladığı günden beri var olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır.

  Alıntı