Kanserden nasıl korunurum?

'Sağlık Rehberi' forumunda Gazel tarafından 29 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


  1. Türkiye Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı Prog. Dr. Tezer Kutluk yaptığı açıklamalarda kanserden korunma yollarını şöyle açıklıyor...

    kanser türlerinin yüzde 43'ü önlenebilir, geriye kalan yüzde 57'siniyse oluşmadan engellemek mümkündür. Bunun dört yöntemi var, Birincisi sigaradan uzak durmak diyen Kutluk, tüm kanserlerin yüzde 30'unun sigarayla ilişkili olduğunu kaydetti. Her yıl beş milyon insanın sigaradan dolayı kanser olduğunu belirten Kutluk, kanserden korunmanın ikinci yolunun ise "sağlıklı yaşam" olduğunu açıkladı. Düzgün beslenme ve kişiye uygun egzersizin önemine değinen Kutluk, "Şişmanlık bağırsak meme ve rahim ağzı kanseriyle ilgisi var. Hayvansal yağları sınırlamak kırmızı etin az tüketilmesi de gerekiyor. Düzenli egzersizin önemi var.'' Günde bir saat ortalama egzersiz yapılmalı" dedi.
    Dikkat edilecek bir diğer noktanın ise enfeksiyonlar olduğuna işaret ederek, tüm kanser türlerinin yüzde 20'sinin enfeksiyonlarla ilişkili olduğunu kaydetti. "Hepatit B aşısı ile sadece siroz değil karaciğer kanserine karşı da korunuyorsunuz" diyen Kutluk, yılda 300 bin kadının rahim ağzı kanserine yakalandığını ve yeni aşılarla bu hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu kaydetti.
    Ayrıca çocukluk çağında aşırı güneş görmek deri kanseri riskinide artırıyormuş