Kanserde sürpriz gelişme

'Teknoloji Haberleri' forumunda HazaN tarafından 3 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. Amerikalı bilim adamları, birçok kanser türünün gelişmesinde hayati rol oynayan bir enzimi baskılamayı başardıklarını açıkladılar.

  Philadelphia'daki Wistar Enstitüsünden araştırmacılar, Nature dergisinde yayımladıkları makalede, aktif olduğu sırada hücreleri "ölümsüz" bir durumda tutan "telomeraz" adlı enzimin yapısını ayrıştırdıklarını belirttiler.

  Bu kimyasal enzimin 10 çeşit tümörün 9'unda faal olduğuna işaret eden araştırmacılar, tümörlerin büyümesinde önemli rol oynayan bu enzimin engellenmesinin, kanseri tedavi edici yeni ilaçların üretilmesi çabalarına önemli destek sağlayacağı umudunu dile getirdiler.

  Bilim adamları, vücuttaki tüm hücrelerin doğal bir saati bulunduğunu ve hücreler her bölündüğünde telomarezin bu süreyi kısalttığını belirterek, bu çalışmalarında, "ölümsüz kanser hücrelerinin, telomarezin baskılanmasıyla ölümlü hücreler haline dönüştürülmesi" fikrinden hareket ettiklerinin altını çizdiler.

  Hücrelerin çoğunda bölünme sayılarını sabitlemeyi başaran araştırmacılar, telomarez enziminin engellenmesiyle hücrelerin büyümesi ve bölünmesinin durduğunu gördüler.

  AA​
   
 2. bilgi ve paylaşım için teşekkürler sultanım
   
 3. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler HazaNım.

  Aslında ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi uygulanırsa neticeler daha olumlu oluyor.
   
 4. Bilgiler için teşekkürler Hazancım umarım bu konudaki gelişmeler daha fazla olur.
  Korktuklarımın başında geliyor kanser bu güzel haber çok kişiye umut ışığı olmuştur..
   
 5. Çoğu yakınımı bu hastalıktan kaybettim.
  İnşallah tüm Kanser hastalarına yeni bir ışık olur.:)

  Teşekkürler Hazancım