Kanser Yapan Silikon

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kanser Yapan Silikon Uyarısı
  Kanser yapan silikon Türkiye'de kaç kişiye takıldı

  Fransa'da meme protezi üreticisi Poly Implant Prothese (PIP) firmasının, protezlerin içine tıpta kullanılan silikon yerine sanayi tipi silikon koyarak bir üretim sahtekârlığına imza atması, sadece bu ülkede değil, bu silikonu kullanan kadınların yaşadığı farklı ülkelerde de paniğe yol açtı. İmplant ürünler ithalatı yapan Honestus Medical şirketi yöneticisi Fahri Günebay, bir yıl önce kapatılan Fransız şirketten Türkiye'nin bin civarında implant ithalatı yaptığını söyledi. Günebay, "Bunun 200-300 civarı da estetik operasyonlarda kullanıldı" diye konuştu. Peki bu protezler iddia edildiği gibi kansere yol açıyor mu yoksa bu iddia abartılı mı?
  Konunun uzmanları hem bu sorumuzu yanıtladı hem de söz konusu silikonların yol açabileceği diğer sağlık sorunları ile bundan sonra yapılması gerekenlere dikkat çekti.

  Prof. Dr. Ahmet Karacalar-Estetik Cerrahi Uzmanı

  En büyük yanılgı herkesin yeni olanın iyi olduğunu düşünmesinden kaynaklanıyor. Bu sorun da tam olarak ona işaret ediyor. Bu silikonlar ilk kullanılmaya başlandığında düşük maliyetli ve yeni olması nedeniyle büyük talep görmüştü. Oysa sağlıkla ilgili hiçbir konuda, "Yeni iyidir" diye düşünülmemesi ve güvenilir olup olmadığına belli bir sürecin sonrasında karar verilmesi gerekir. Bu protezdeki en büyük tehlikenin, normal halde hiçbir şey yapmasa bile yırtıldığı zaman vücutla temasa geçip zarar verme olasılığı olduğunu düşünüyorum. Bunun gerçekleşmesi halinde kişide alerji riski, kistik reaksiyonlar ve bağışıklıkla ilgili sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle bu protezi kullananların hemen çıkarmaları gerektiğine inanıyorum. Silikonun delinip delinmediği MR'la saptanabilir. Medical bir silikon delinse bile vücuda zarar vermezken sözünü ettiğimiz silikonun oluşturacağı en kötü olasılık kanser riskidir. Türkiye'de kadınların hangi marka protez kullandıklarını bildiklerini tahmin ediyorum. Çünkü bir doktor silikon kullandığı her hastaya kullandığı ürünün detayıyla ilgili bilgi vermeli ve hastasını bilgilendirmelidir.

  Alıntıdır