Kanser nasıl bulaşır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kanser nasıl yayılır
  Kanser nasıl bulaşır


  Kanser nasıl bulaşır
  İnsanların vücudunda hücrelerin çoğu görevleri ve fonksiyonlar nedeniyle bölünürler,çoğalırlar ve ömürleri bitince ölürler.Yerlerine yeni hücreleri bırakırlar. Bu vücut hücre düzeni hücrelerin çekirdeklerinde bulunan kromozomlar üzerine yerleşik genlerin komut ve yönetmindedirler.

  Bu hücreler doğru olmayan komutla yönlendirilirse, işlevindeki normalinden fazla sapmalar sağlıklı yaşamın düzenini bozarak kanseride içermekte olan pekçok hastalığa neden oluyor.

  Kanserli olan dokuların hücreleri kontrolsüz bir biçimde çoğalır, görevini yapmaz ve vücudun her yerine yayılmaya başlar. Bu sebeple, kanserin başlayışını araştıran çalışmaların büyük bir oranı hücrenin içyapı ve işleyiş şekine yönelmiştir.

  Kanser Neden Yayılır ?

  Kanserin başlamasına sebep ne olursa olsun, normal hücrelerden büyük fark gösteren kanser hücreleri oluşuyor. Normal bir hücreye oranla daha az ölümsüz, kontrolsüz, çok çoğalma ve bağışıklık olanaklarından kaçabilme yeteneklerine sahip olan kanser hücreleri öncelikle oluşup bulunduğu dokuya sığamayarak tümor, daha sonrada hücreler kan ve lenf damarlarına ulaşıyor ve vücudun diğer dokularına gidiyor ve oradalarda çoğalıyor yeni kitleler oluşturuyor.

  Kanser, dünyada en çok ölüme neden olan ikinci hastalıktır. Kanser hastalığından ölümler çok olsada erken tanıyla tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.
  alıntı