Kane & Lynch: Dead Men

'Oyun Bölümü' forumunda ßyFeaR tarafından 16 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kane & Lynch: Dead Men

  Büyük bir şirkette danışmanlık yapan Adam Marcus karısı ve iki çocuğuyla beraber mutlu bir şekilde yaşamına devam eden bir adamdır. İki yaşındaki oğlunun evde oynarken bulduğu tabancayı kurcalamaya başladığı güne kadar normal bir hayata sahip olan Adamın bu olaydan sonra hayatı altüst olur. Oğlu silahla oynarken silah ateş alır ve çocuğun ölümüne sebep olur. Adam oğlunun acısına ve bu ölümden kendisini sorumlu tutan karısının kendisine karşı tutumuna dayanamayarak evini terk eder. Venezuellaya kaçar ve orada ücretli asker olarak yeni bir hayata başlar. Artık yeni bir isim kullanmaktadır: Kane. Kane altı yıl sonra bir gün The7 isimli örgüt kendisiyle iletişime geçene kadar Venezuelladaki bu yeni işini başarıyla sürdürür. Örgüt onu da saflarına katmak istemektedir. Bu teklifi kabul eder ve örgütle beraber dünya çapında bir çok suça karışır. Aradan geçen on üç yıl sonunda örgüt üyelerinin emekli olup rahata ermek maksadıyla yaptıkları son soygunda bir terslik çıkar. Ekibin tüm üyelerinin öldüğünü sanan Kane çaldıkları elmasları da yanına alarak kaçar ama fazla uzaklaşamadan güvenlik güçleri tarafından yakalanır. Yirmi beş kişinin ölümünden sorumlu olmak suçuyla yargılanır.
  Lynch Little kendisini kontrol altında tutabilmek için ilaç tedavisi alan bir şizofreni hastasıdır. Kendini kaybettiği bir günün sonrasında kendine geldiğinde karısını yemek masasının başında acımasızca öldürülmüş olarak bulur. Polise haber verir. Cinayeti başkasının işlediğini düşündüğü için kaçar fakat uzun süre geçmeden karısını öldürmek suçundan yargılanmak üzere polis tarafından yakalanır.
  Oyuna başladığımızda Kane ve Lynchi hapishane nakil aracına bindirilirken görüyoruz. İkisi de mahkeme tarafından suçlu bulunarak idama mahkum edilmişler ve bu araçla infazın gerçekleşeceği yere sevk ediliyorlar. Araç ilerlerken Lynch henüz kendisini tanımayan Kanee başını korumasını söylüyor. Lynchin bu tavsiyesinin üzerinden çok geçmeden bir kamyon nakil aracına çarpıyor ve kazadan sonra serbest kalan mahkumlar kaçıyorlar. Burada Kanei kontrol etmeye başlıyoruz. Kendisini takip etmemizi söyleyen Lynchin dediğini yaparak devam ediyoruz. Güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmadan sonra bizi bekleyen bir karavana binerek kaçıyoruz. Bu karavan Kane ve Lynchi doğruca The7a götürüyor.
  Kamyonun nakil aracına çarpması aslında bir kaza değildir. Tamamen Kanein son soygunda bütün üyelerinin öldüğünü sandığı The7 örgütünün hayatta kalan üyeleri tarafından planlanmış bir olaydır ve amaç Kanei kurtarmak değil ele geçirmektir. Kanein de örgüte girerken kabul ettiği bir kural vardır: “Kuralları bozan ölür. Örgüt Kaneden ölmeden önce çaldığı elmasları geri vermesini istiyor ve buna karşılık ellerinde tuttukları karısını ve kızını serbest bırakmayı öneriyor. Eğer isteklerini yerine getirirsek Kane ailesinin serbest kalmasını sağlayarak huzurlu bir şekilde ölme fırsatını elde edecek. Lynch ise The7la Kanee operasyon boyunca eşlik etmek için anlaşmış ve görevi başarıyla yerine getirirse başka birisi ve ya birileri tarafından öldürüldüğünü sandığı karısının ölümü üzerindeki sır perdesini kaldırmak üzere yoluna devam edecek.
  Kane and Lynch Dead Men, Hitman serisinden aşina olduğumuz IO Interactive tarafından sağlam bir senaryodan yola çıkılarak geliştirilmiş bir TPS. Oyun boyunca Kane karakterini kontrol ediyoruz. Lynchi ve bazı bölümlerde yanına eklenen diğer karakterleri ise yapay zeka kontrol ediyor.
  Oyunu çalıştırdığımızda karşımıza profil hazırlama ekranı çıkıyor. Buradan profilimizioluşturduğumuzda sade bir arayüzle karşılaşıyoruz. Campaigne girerek tek kişilik modda oynayabiliriz. Oyunun multiplayer modu da mevcut.
  Kamera Kanei sağ omuz üzerinden takip ediyor. Ekranda nokta şeklinde hedef görünüyor. Bu hedefi kullanarak ya da sağ tuşla yakınlaştırarak düşmanlarımızı vurabiliriz. Nişan alma sistemi çok iyi olmasa da zamanla alışılıyor. Arkasında siper alabileceğimiz yapılara(duvar, kolon, çöp kutusu vs.) yaklaşınca Kane otomatik olarak yaslanarak siper alıyor. Daha doğrusu bazen siper alırken bazen almayabiliyor. Bir kolonun arkasında siper alabilmek için bayağı uğraşmanın yanı sıra birde Kanein siper aldıktan sonra kolonun sağına mı soluna mı doğru hedef alacağı belli olmuyor. Tam da çıkıp düşmanlara mermi yağdıracakken tutup duvara yaslanabiliyor. Bunu oyuncunun kontrolüne bıraksalar daha iyi olurdu. Otomatik olması çok sorun çıkarıyor. Siper aldıktan sonra sığındığımız yerden yalnızca silahı çıkararak düşmanlara kör atış yapabiliyoruz. Vücudun bir kısmını çıkararak daha isabetli atışlar yapma fırsatı da var.
  Ekranda herhangi bir gösterge yok. İki çeşit silah, el bombası ve gaz bombası taşıyabiliyoruz. Silah çeşitliliği tatmin edici düzeyde. Silah değiştirirken sağ alt köşede bir gösterge beliriyor. Elimizdeki mermi ve bomba miktarını da buradan kontrol edebiliriz. Şarjör doldurma otomatik olarak şarjör bittikçe yapılıyor. Sağlık durumu iyice kötüleştiği zaman ekran kırmızılaşıyor. Sağlık tamamen kötüleştiği zaman Kane olduğu yere çöküyor ve ya yere kapaklanıyor ve geçmişiyle alakalı halüsinasyonlar görmeye başlıyor. Böyle durumlarda Lynch ya da - oynadığımız bölüme göre eğer varsa – ekipten bir başka eleman Kanein yanına gelerek adrenalin enjekte ederse sağlık tekrar düzeliyor. Aynısını biz de diğer ekip üyelerine yapabiliyoruz. Yalnız karakter düştükten sonra belirli bir süre içinde enjeksiyonun yapılması lazım. Eğer süre aşılırsa ölüm gerçekleşiyor. Bir de enjeksiyon yapılmasının üzerinden belirli bir zaman dilimi geçmeden Kane tekrar düşerse burada yapılan ikinci enjeksiyon aşırı dozdan ölüme sebep oluyor. Bunu da hesaba katmak lazım.
  Lynchi ve bazı bölümlerde ekibimize katılan diğer elemanları üst rakam tuşlarını kullanarak yönlendirebiliyoruz. 1 tuşu ile beni takip et, 2 tuşu ile gösterdiğim hedefe saldır, 3 tuşu ile gösterdiğim yerde pozisyon al komutu verebiliyoruz. Bu komutları kullanarak başarılı operasyonlar düzenleyebiliriz. Buna ek olarak ekip üyeleri arasında silah alışverişi yapabiliyoruz. Elimizdeki silahları adamlarımızdakilerle değiştirebiliyoruz. Ekip üyelerini yönlendiren yapay zeka pek de aktif olmamasının üstüne bir çok bug da içeriyor. Hadi Lynch şizofren bazen alternate egosu ortaya çıkıp emirleri dinlemiyor onu anladık ama diğer elemanlar da emirleri uygulamayabiliyor. Misal bir bölümde Kanein peşinden gelip karavana binmesi gereken adamı çağırdığım halde gelmedi. Bölümü geçebilmek için adamın yanına gidip ittirmek suretiyle belli bir yere kadar ilerlettim sonra Kanei takip etmeye başladı. Düşman yapay zekasına bakacak olursak durum daha da içler acısı. Bir-iki noktada çıkan çatışmalar dışında en zor modda bile oyuncuyu zorlayacak herhangi bir durum yok.
  Gece kulübü bölümü çok etkileyici, yüzlerce insan ateş edince sağa sola kaçışıyorlar.
  Oyun grafiksel açıdan günümüz oyunlarıyla kıyaslayınca geri kalıyor. Önceden duyurulduğu gibi oyunun yalnızca DirectX 9 için hazırlanmış olduğunu başta belirtelim. Karakter tasarımlarına bakacak olursak; Kane ve Lynchin tasarımları çok güzel, ikiside gayet detaylı, senaryoyla uyumlu olarak tasarlanmış. Diğer önemli karakterler ve düşmanlar içinde bu konuda sıkıntı yok. Kıyafetler güzel seçilmiş. Kane ve ekibi değişik bölümlerde çeşitli kıyafetlerle karşımıza çıkıyor. Mekan tasarımları ve kaplamalar güzel. Efektler fena değil, ateş ettikçe duvarların köşelerinin parçalanması, cam kırılma efektleri vs. gerçekçi olmuş. Ara videoların oyun içi grafiklerle hazırlandığını da belirteyim. Grafikler çok da ileri düzeyde olmadığından oyundan iyi performans alabilmek için öyle çok abartı sistemlere ihtiyaç yok. C2 Duo 2,4 işlemci, 7600GT ekran kartı ve 2 GB RAM ile 1024*768 çözünürlükte bütün grafik ayarlarını son seviyeye getirerek rahatça oynanabiliyor. Ayarlar sabitken 1280*1024 çözünürlüğe getirildiğinde sistemde biraz zorlanma hissediliyor ama oyunun akışı çok aşırı bir şekilde bozulmuyor.
  Sesler ve müzikler de pek iç açıcı değil. Oyun için yeterli seviyede olsa da şu sıralar piyasaya çıkan kaliteli oyunlar yanında sönük kalıyor.


  Toplamda on altı bölümümüz var. Bunlardan sonuncusu alternatif bitiş bölümü. Oyunu on beşinci bölümde bitirmeyi reddedersek on altıncı bölüme geçerek devam ediyoruz. Save olayının yalnızca bölüm sonlarında yapılabilmesi oyunun diğer bir eksisi olmuş. Oynanış süresi pek uzun değil. Oyunda kolay, normal ve zora denk gelen üç zorluk seviyesi var: aspirine, codeine ve morphine. İyi bir oyuncu codeine seviyesinde altı-yedi saat gibi bir sürede oyunu bitirebilir. Bu oynanış süresi multiplayer moduyla daha da uzatabilirsiniz


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]