Kandil Operasyonu 17 ağustos

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 18 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Kandil'de PKK hedefleri bombalanıyor
  17 ağustos Kandil Operasyonu
  Türk savaş uçakları, Kandil ve Zap'taki PKK terör örgütüne ait hedefleri bombalıyor.

  Türk savaş uçakları yaklaşık üç saattir Kandil ve Zap'taki PKK hedeflerini bombalıyor. Hava operasyonu, Hakkari Çukurca'da 10 şehit verilmesinin ardından başlatıldı. Diyarbakır'da ki 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan savaş uçakları saat 21.00 civarında harekete geçerek, Heronlarla tespit edilen Kandil ve Zap'taki terör örgütü hedeflerini bombalıyor.

  https://forumdas.net/manset/2kandil-operasyonu-18-agustos-2011-a-139366/

  https://forumdas.net/yurtici-haberler/3-kandilli-operasyonu-basladi-19-agustos-139460/#


  UÇAKSAVARLAR ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, jetler, terör örgütünün Kuzey Irak'taki Kandil, Zap, Hakurk. Metina, Haftanin, Hinera ve Sideka kamplarını eş zamanlı olarak bombaladı. İddiaya göre, operasyonlara 30'dan fazla jet katıldı. Jetler, önce PKK'nın en büyük kampı olan Kandil ve Zap'taki uçaksavar bataryalarını hedef aldı. Burada bulunan 17 uçaksavar bataryası bombalanarak etkisiz hale getirildi.

  YÖNETİCİLERİN BULUNDUĞU KARARGAHLAR DA VURULDU

  Operasyonda PKK'nın elebaşları Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan'ın ayrı ayrı bulunduğu belirtilen Kandil Dağı ve çevresindeki 4 ayrı kamp da hedef alındı. Burada teröristlerin barındığı ana karargahlar yoğun bombarduman altına alındı.
  PKK kamplarına yönelik düzenlenen hava harekatında ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz bilgi alınamadı.

  İRAN İDDİASI

  Diyarbakır ve Malatya'dan kalkan savaş uçaklarının Kandil Dağı'nı yönelik operasyonda alınan özel izinle İran hava sahasının da kullanıldığı ileri sürüldü. İran hava sahasını kullanan uçakların özellikle Kandil Dağı'nın arka kısmından bombalama yaptığı iddia edildi.
  Ancak, resmi makamlar operasyonda İran hava sahasının kullanıldığını doğrulamadı.

  ROJ TV OPERASYONA GENİŞ YER VERDİ

  Kuzey Irak’taki Kürt kanalları ve terör örgütü PKK’nın yayın organı konumundaki Roj TV, Türk savaş uçaklarının bu akşam düzenlediği operasyonu geniş olarak verdi.

  Roj TV, operasyonu son dakika anonsu ile ekranından duyururken, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani’ye bağlı Kürdistan TV, Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani’ye bağlı NRT ve Kurtsat kanallarının yanı sıra KNN kanalları da hava operasyonuna geniş yer verdi.

  Kurdistan TV, yerel saatle 21.00 sularında sınırı geçen Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 15 kadar savaş uçağının bölge sınırları içerisinde yer alan Kandil, Qesrik, Sideka, Gilka, Zap, Haftanin, Xınere, Hakurk, Dola Şehidan, Metina, Kani Masi ve Yukarı Berwari alanlarını bombaladığını aktardı. Hava operasyonlarında can kaybı olup olmadığı konusunda henüz net bir bilgi elde edilemezken, bombalanan alanlarda yaşayan halkın büyük bir kaygı ve panik içinde olduğu belirtildi.


  hürriyet
    2. Cevap: Kandil Operasyonu 17 ağustos

  Kandil Harekatının ayrıntıları

  Türk jetlerinin Kandil'e düzenlediği hava harekatının detaylarını Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut aktardı.


  video için tıklayınız..


  AĞIR BOMBARDIMAN

  2003'ten itibaren AB'nin isteğiyle PKK unsurlarına karşı hava operasyonunda kullanılan malzemeden çok farklı bir malzeme kullanılıyopr. Bugün Başbakan'ın yaptığı konuşmadan da bunu çıkartabaliriz. Ağır bombardıman malzemesi kullanılıyor. ABD'nin Afganistan'da yapmış olduğu ve bugüne kadar Türkiye ve ABD haricinde kullanılmayan malzeme kullanılıyor. Bu çok önemli bir detay. Bu malzemenin günlerden beri Diyarbakır'a depolandığı ve bu bombardımanın önümüzdeki günlerde de devam edeceğine dair bilgiler var.

  STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ
  Sadece PKK kamplarına değil, örgütün bölgedeki gençlik kampları olarak adlandırdığı, teröristleri eğittiği kamplar da bombardıman altında. Bugüne kadar onlara operasyon yapılmamıştı. Bu Türkiye'nin nasıl bir strateji değişikliğine giittğini de ortaya koyuyor.

  Dahok, Havaşin, Zap, Hakurk ve Kandil'in aynı anda vurulmuş olması ve Türk toprakları içinde üç noktanın vurulduğu, bunların açıklanmadığını söyleyelim. Bu kampların özeliklerine baktığımızda örgüte yeni unsurlar sağlayan yerlerin vurulduğunu söyleyebilirz.

  BOMBARDIMAN DEVAM EDECEK
  Dünya üzerinde gece ağır bombardıman yapabilen üç dört ülkeden biri Türkiye, havada kesintisiz yakıt ikmali de yapabilen bir ordu. Bombardıman siyasi otoritenin izin verdiği sürece devam edecek."

  Habertürk.com
    3. Cevap: Kandil Operasyonu 17 ağustos

  Dün gece başlayan ve geç saatlere kadar süren uçak hareketlilği bugün sabah satlerinde de sürdü. Hakkari kent merkezi ile İran ve Irak’a sınırı olan Şemdinli İlçesi’ndeki hava hareketliliği bugün saat 09.00 sıralarında başladı. Hakkari ve Şemdinli semalarından ard arda geçen uçakların, Irak sınırına doğru gittikleri gözlendi.

  GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

  Genelkurmay Başkanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada dün akşam yapılan hava operasyonunda 60 hedefin vurulduğunu açıkladı. İşte o açıklama:

  60 HEDEF VURULDU

  ''17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinden itibaren bölücü terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir.

  Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.
  Ayrıca, hava harekatı öncesinde; Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgelerinde tespit edilen 168 hedef, topçu silahları ile yoğun olarak ateş altına alınmıştır. İcra edilen harekatta, her zaman olduğu gibi sadece bölücü terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve yurt dışındaki benzer faaliyetleri, Irak’ın kuzeyini güvenli bir yaşam alanı ve Türkiye’ye saldırı üssü olarak kullanan bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla sürdürülecektir.''