Kanda Şeker Oranı

'Sağlık Rehberi' forumunda Sitem tarafından 20 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kanda Şeker Oranı nedir
  Kandaki Şeker Miktarı

  Kanda Şeker Oranı

  Kandaki Şeker Miktarı Orta yaşlı ve sağlıklı bir kimsede kandaki şeker seviyesi 100 gr. kanda : Aç iken : 80-120 miligram arasında oynar.Tok iken : Bu seviye 170 miligrama kadar çıkar. Fakat kısa süre sonra vücutta bu ayarlanır ve 120 miligram seviyesine düşer.
  Kandaki şeker miktarı uzunca bir süre 140 miligramın üzerinde kalırsa kandaki fazla şeker böbrekler vasıtasile idrarla birlikte dışarı atılır. Buna İDRARDA ŞEKER ÇIKMASI denir. Sağlıklı kişilerde idrarda şeker çıkmaz.
  Kandaki şeker seviyesinin belirli sınırlar içinde oynadığını (80 -120) kaydetmiştik. Bu sınır kişilere göre değişir ve bazı kimselerde hep alt sınıra yakın bazı kimselerde ise hep üst sınıra yakın seyreder.
  Herhangi bir öğünde yenilen gıdalardan elde olunan şeker kana geçince kanda şeker seviyesi yükselir ve hormonlarla bu seviye düşür rülür ve normal seviyeye getirilir işte yükselen şekerin normal seviyeye düşürülmesi SÜRESİ çok önemlidir. 30 veya 60 dakika sonra bu seviye normale düşürülmüş olmalıdır. Orta veya ağır şekerlilerde bu düşürme işi uzar ve bu süre zarfında kandaki fazla şekerin bir kısmı idrarla dışarı atılır.

  alıntı