Kanarya Bakımı Ve Beslenmesi

'Eğitim Merkezi' forumunda Merve tarafından 16 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kanarya Bakımı Ve Beslenmesi

  Kanarya Beslenmesi Ve Bakımı


  Kanarya, dışarıdaki serbest yaşayıştan ziyade kafes hayatına alışmış ve uyum sağlamış bir kuştur. Nazik bünyeli olduğu için bakımlarında yapılacak en ufak ihmal hastalanmalarına, hattâ ölümlerine sebep olur. Biraz yem, biraz da su vermekle bakımlarının temin edilebildiği zannı asla doğru değildir.

  Bu sözlerimizden kanarya bakımının güç bir problem olduğu düşüncesine kapılmamalıdır. Yem sanayinde olsun, besin, ilâç, kafes ve malzemesi sanayinde olsun varılan ilerlemeler bu güçlüğü yenmiş ve kanarya bakımını kolaylaştırmıştır. Kafesler ne çok ufak ve nede çok büyük olmamalıdır. Yetden 1,5 - 2 metre yukarıda, tavandan ise 1 - 1,5 metreden daha aşağıda bulunmalıdır.

  Tünek mesafeleri iyi hesaplanmalı, yemlikler yerinde ve kolay temizlenebilir cinsten olmalıdır. Kafes tabanında daima temiz ve kuru kum. bulundurulmalıdır. İçme ve banyo suyunun her gün tazelenip değiştirilmesine, yemliğinde daima taze ve temiz muhtelif tohum karışımı yemin bulundurulmasına, yumurta mamasının ertesi güne kadar mamalığında unutulmamasına, kuşun 18 -20 dereceden yukarı ısıda kalmamasına, kafesteki kanaryanın doğrudan doğruya dik gelen güneş ışınlarına maruz bırakılmamasına, ani isi değişikliklerinden ve hava cereyanlarından korumaya dikkat etmek lazımdır.İyi bir bakim, kanaryamıza uzun ömür, tatlı nağme, güzel renk sağlar. Fenni bir bakim için gerekli araçları daha evvelki bahsimizde mevzu etmiştik. Gerek bu araçları kullanırken dikkat edilecek hususları ve gerekse kanaryaların beslenme, hareket, ötüş ve sağlıkları ile ilgili gerekli ve özet bilgiyi diğer başlıklarda sıra ile vermeğe çalışacağız.

  Kanaryaların bakımı her gün ve tercihen sabahları yapılmalıdır. Geç saatlerde, uyku zamanlarında rahatsız edilmemelidirler, ürkek olurlar.Her gün evvela kafes ve malzemenin temizliği yapılmalıdır. Sonra yem, mama ve içme suyu tazelenmeli, meyve veya yeşilliği verilmélidir. Bu işler yapılırken kanaryanın ürkütülmemesine ve kafes kapıları veya taban sürgülerinin açık bırakılıp kuşun kaçmasına sebebiyet verilmemelidir.Bu arada kanaryanın sağlık kontrolünü de ihmal etmemek gereklidir. Yem dağıtması, durgunluğu, kabarmaları, pisliğinin sulu veya koyuluğu, tüy dökülmeleri, sık sık kabarıp kaşınmaları, nefes alma zorluğu, ötüş bozukluğu gibi rahatsızlıkların tespit için şekil ve hareketlerini daima gözetmemiz gerekir.

  Kafes ve salmaların sıcak odalarda bırakılması, kanaryanın, sağlıklı görünmesine rağmen bu gevşetici hava içerisinde çabuk kansızlaşmasına ve en ufak bir hava değişikliğine tahammül edememelerine sebep olur. Ayni zamanda sıcak odalarda yaşayan kanaryalarda çiftleşme arzuları vaktinden evvel, yani mevsimsiz olarak doğar.Havası sik sik değiştirilen sobasız veya kalorifersiz odalarda yaşayan kanaryalar sağlam bünyeli ve uzun ömürlü olurlar.  kaynak:sempativeterinerklinigi