Kan Şekerini Yükselten Nedenler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kan Şekerini Yükselten Nedenler

  Diyabette kan şekeri çeşitli etmenlerin etkisiyle değişim gösterir. Kan şekerini yükselten en önemli neden tam uygulanamayan diyettir. Bunun yanında, infeksiyon hastalıkları, bazı ilaçlar bazan egzersiz kan şekerini yükseltir.

  Kan şekerini düşüren nedenler ise, kullanılan şeker düşürücü ilaçlar ve egzersizdir.

  Diyette kan şekerini etkileyen en önemli etmen yemeklerdeki karbonhidrat miktarı ve bunun yemeklerdeki şeklidir. Uygulanan diyetin yeterli olup olmadığı, düzenli kan şekeri takibi ve kilo takibi ile denetlenebilir.

  Kan şekeriniz ve kilonuz doktorunuzun istediği sınırlarda ise diyetinizi yeterli olarak yapıyorsunuz demektir. Olağandışı bedensel faaliyet veya davet gibi özel yemeklerin öncesi ve sonrasında kan şekeri ve ilaç ayarlamaları ile kan şekerinde aşırı düşme ve yükselme önlenebilir ve oldukça kaliteli bir yaşam sürdürmek mümkündür.

  Normalde iyi planlanmış düzenli egzersizle kan şekeri düşer; diğer deyişle, egzersiz, diyabetliler için tedavi yöntemlerinden biridir, bazı durumlarda ise egzersiz kan şekerini yükseltir. Kan şekeri yüksek iken örneğin 250 mg/dl üzerinde yapılan egzersiz normaldeki etkinin tersine kan şekerini yükseltebilir. Aç karnına yapılan egzersiz de şekeri yükseltebilir.

  Şekeri yükselten diğer olaylar ise infeksiyon hastalıkları, bazı ilaçlar, damarsal olaylar ve strestir.