Kan Şekerini Yükselten İlaçlar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kan Şekerini Yükselten İlaçlar

  Bazı ilaçlar yan etki olarak kan şekerini yükseltebilir. Bu nedenle herhangi bir nedenle başka doktorlarca verilen ilaçların diyabetinize etkisi olup olmadığını sormalısınız. Bu ilaçlar;

  Steroid grubu ilaçlar: Bu ilaçlar kortizon ve kortizonlu ilaçlar olarak da bilinir.
  Tıpta astım tedavisinde, bazan bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde gerek enjeksiyon, gerekse ağrılı eklem bölgesine uygulanmaktadır. Eklem içine verilen tek bir kortizon iğnesi bile kan şekerini ciddi olarak yükseltebilir. Bu grup ilaçların diyabetliye gerçekten verilmesi gerektiğinde kan şekeri günlük ölçümlerle izlenmelidir.

  İdrar söktürücüler: Bazı idrar söktürücüler zaman içinde kan şekerini yükselterek, şeker düşürücü ilaçların etkisini azaltabilirler.

  Adrenalin içeren ilaçlar: Bu ilaçlar burun damlası olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanımları diyabetliler için tamamen yasak olmasa da kullanılırken kan şekeri yakından izlenmelidir.

  Doğum kontrol hapları: Bunlar da kan şekerini yükseltebilen ilaçlardır. Şişman ve diyabete yakalanma riski olan kişilerde, bu ilaçlar diyabetin ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Kolesterol ve trigliserid tedavisi için kullanılan nikotinik asid
  Bazı epilepsi (sara) ilaçları