kan şekeri ayarlanması hakkında bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 9 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. kan şekeri ayarlanması hakkında bilgi

  Kan şekeri kontrolünün sağlanmaması, kısa ve uzun dönemde ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen “Diyabetes mellitus”, erken yaşlarda başlayarak insülin kullanımı gerektiren Tip 1 diyabet ve nispeten daha geç başlayıp erken dönemde insülin kullanımı gerektirmeyen, ilaçlar ve diyetle kontrol edilebilen Tip 2 diyabet olarak ikiye ayrılır.

  Her iki tipte de amaç, hastanın açlık ve tokluk kan şekerlerinin normal sınırlar içinde tutulmasıdır. İyi kontrol edilmeyen diyabetli hastalarda vücudun metabolik düzenini bozar ve ilerleyen dönemlerde birçok uç organı etkileyen yapısal bozukluklar ile erken başlayan, hızlı seyreden ve yaşamsal organları ilgilendiren damar sertliği ve tıkanıklığı gelişerek, sakatlık ve ölümle sonuçlanabilen ağır durumlar oluşturabilir. İnsülin Hormonu, kan şekerindeki ayarlamada, kandaki şekerin azalmasını sağlama görevi vardır.

  Yetersiz insülün salgılanması durumunda şekerin fazlalığı depolanamaz ve hücreler tarafından kullanılmaz. Kandaki şeker zehir gibi olur. Bu durumda şeker hastalığı ortaya çıkar. Glukagon hormonu, insülün hormonunun tersine kandaki şekerin artamasını sağlama görevini yapar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Kas 2014