Kan ilaçları kilo aldırır mı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 22 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kan ilaçları kilo yaparmı?


  Kan ilaçları kansılık durumunda kan depolarının dolması için belirli süre kullanılması gereken ilaçlardır.Kandaki hemoglobin yapısında bulunan demirin en önemli görevi, oksijen taşımaktır. Akciğerlerden oksijeni hücrelere, hücrelerden de karbondioksiti akciğere taşır. Bunun dışında enerji üretiminde gerekli olduğu gibi, bağışıklık sisteminin de korunmasında aktif rol oynamaktadır.

  Kan ilaçları aslında kilo aldırmaz fakat iştah açıcı özellikleri olduğu için dikkat edilmezse kilo alınması kaçınılmaz olur.

  Vücudumuz için bu denli önemli olan demirin günlük kullanım miktarı beslenme şeklimize göre değişmektedir. Tahıl ağırlıklı beslenen bir toplum olduğumuz için; yetişkin erkeklerde günde 10 mg, kadınlarda 15-18 mg, hamile kadınlarda ise bebeğin gelişimi için de önemli rol oynaması nedeni ile 27-30 mg'dır. Özellikle kadınların mensturasyon (adet) döneminde kan kaybı olduğu için demir, kadınlar için daha da önemli bir mineraldir.

  Kan ilacı kullananların beslenmesine dikkat etmeleri gerekmektedir.Düzenli ve dengeli beslenerek kilo almamak için dikkat etmeleri gerekiyor.Bol su içilmeli ve ekmek tüketiminden kaçınılmalı ayrıca spor yapılması tavsiye edilir.

  kanilaci-kilo-aldirimi-.