Kan grupları nelerdir

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 2 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kan grupları hakkında bilgi, Kaç çeşit kan grubu var, Kan gruplarının isimleri

  Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye'de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh- grubu denir. Türkiye'de Kızılay'ın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh+'dir.RH faktörü ,Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.
  [​IMG]

  Kan Grupları nasıl oluşur

  Fenotip olarak A denilen grup aslında A0 veya AA olarak genotipe sahiptir.0 çekinik olduğu için fenotip olarak 0 olabilmesi için 00 genotipe sahip olması gerekir.

  Çiftleşme sırasında anne ve babadan çocuğa genotipte bulunan gruplardan, 1 tanesi aktarılır.Hem anneden hem de babadan aktarılan genlerle çocuğun kan grubu ortaya çıkar. A ve B baskın gruplardır,bu grupların 0 ile oluşan genotiplerinde baskın gen, kan grubunu oluşturur.Anne babanın birinden A diğerinden B aktarılması durumunda her iki grup da baskın olduğundan bebeğin kan grubu AB olacaktır.Bir kişinin kan grubu 0 ise genotipi kesin olarak 00 'dır.Aktaracağı gen kesin olarak 0 olacaktır.Pozitif gruplar ise negatife baskın genlerdir.Aynı şekilde kan grubu negatif olan kişinin genotipi -- 'dir.Yani hem anneden hem de babadan negatif gen aktarılmıştır.

  Kan Grubu 0 RH NEGATİF olan kişi hem anneden 0 negatif, hem de babadan 0 negatif gen aktarılması sonucu oluştuğu için ,ortaya çıkması orantısal olarak çok düşük bir yüzdeye sahip olduğundan, toplumda bulunma oranı en düşük kan grubudur.Toplumda A veya B 'nin orantısal olarak çok olma sebebi de baskın genler olmalarından kaynaklanmaktadır.
    2. Bir sey eklemek istiyorum:Antikor,her kan grubunda bulunur ve yabanci kan grubunu cokelten bir protegindir.Eger bir insanda A proteini varsa,B antikoru,B proteini varsa,A antikoru,0 kan grubuysa A ve B antikoru vardir;fakat AB kan grubuysa hic bir antikor yoktur.İdeal kan alis-verisi,her kimsenin ayni kan grubunda olan kisilerle gerceklesir.0 kan grubu genel verici,AB kan grubuysa genel alicidir.0 kan grubu zor bulunan bir kan grubudur.Nedeni,0 kan grubunun herkese verebilmesi;ama sadece kendi kan grubundan kimseyle kan bagisi yapabilmesidir.0 Rh(-) kan grubu O Rh(+) olan bir kimseye kan verebilirken, 0 Rh(+) kan grubu 0 Rh(-) olan bir kimseye kan veremez.
   


Similar Threads: grupları nelerdir
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Kan Grupları kaça ayrılır, Kan grupları nelerdir 17 Şubat 2011
Sağlık Rehberi Yaş gruplarına göre Günlük Lif İhtiyacı 20 Ağustos 2012
Sağlık Rehberi İçeriklerine Göre Besin Grupları Tablosu 28 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Kan Grupları ve Kan Guruplarının Özellikleri 12 Eylül 2010
Sağlık Rehberi Kan Grupları 9 Aralık 2009