Kan Grupları kaça ayrılır, Kan grupları nelerdir

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kan Grupları hakkında bilgi,


  Kan Grupları Nelerdir, Kan Grupları Kaça Ayrılır, Kan Grupları Hakkında Genel Bilgi

  Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya – değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8′li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiyede iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh- grubu denir. Türkiyede Kızılayın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh+dir.RH faktörü ,Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.
  [​IMG]
  Kan Grupları nasıl oluşur

  Fenotip olarak A denilen grup aslında A0 veya AA olarak genotipe sahiptir.0 çekinik olduğu için fenotip olarak 0 olabilmesi için 00 genotipe sahip olması gerekir.

  Çiftleşme sırasında anne ve babadan çocuğa genotipte bulunan gruplardan, 1 tanesi aktarılır.Hem anneden hem de babadan aktarılan genlerle çocuğun kan grubu ortaya çıkar. A ve B baskın gruplardır,bu grupların 0 ile oluşan genotiplerinde baskın gen, kan grubunu oluşturur.Anne babanın birinden A diğerinden B aktarılması durumunda her iki grup da baskın olduğundan bebeğin kan grubu AB olacaktır.Bir kişinin kan grubu 0 ise genotipi kesin olarak 00 dır.Aktaracağı gen kesin olarak 0 olacaktır.Pozitif gruplar ise negatife baskın genlerdir.Aynı şekilde kan grubu negatif olan kişinin genotipi — dir.Yani hem anneden hem de babadan negatif gen aktarılmıştır.

  Kan Grubu 0 RH NEGATİF olan kişi hem anneden 0 negatif, hem de babadan 0 negatif gen aktarılması sonucu oluştuğu için ,ortaya çıkması orantısal olarak çok düşük bir yüzdeye sahip olduğundan, toplumda bulunma oranı en düşük kan grubudur.Toplumda A veya B nin orantısal olarak çok olma sebebi de baskın genler olmalarından kaynaklanmaktadır.