Kamp nedir nasıl yapılır

'Güncel Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kamp nedir
  Kamp nasıl yapılır, kamp yerleri ve kamp bölgeleri nereleridir

  [​IMG]

  Günü birlik doğa turları yapmak isterseniz, doğayla daha fazla iç içe olmak ve bunu yaparken de işin içerisine bir miktar macera katmayı diliyorsanız bu tür etkinlikler düzenleyen acentelerin turlarından birine katılabilirsiniz.Bu turlar programlarına göre isimlendiriliyor. En önemli ayrım dağcılık sporunu içerisinde barındıran kamplarla bu tür etkinlikleri programlarına almayan kamplar arasında.
  Dağcılık sporunun ön planda olduğu turlarda katılımcıların bu sporla ilgili bir eğitim almış olmaları gerekiyor. Yalnızca eğitim hedefli düzenlenen bu stil turlar var. Onlardan birine katılarak bu sporla ilgili teorik ve tabii en mühimi pratik bilgiler alabilirsiniz. Dağcılık sporu teknik bilgi ve malzeme gerektiren bir spordur. Ne tür malzemeler gerektiğini ve bunların nasıl kullanıldığını öğrenmiş olmak zorundasınız.

  Diğer yandan dağcılık sporunu programına almayan kamplar,herkesin katılabileceği, teknik bilginin gerekmediği, fakat belli bir oranda teknik malzemeye gereksinim duyulan (örn: çadır, uyku tulumu vb.) turlardır.Ancak bir çok acente bu tür malzemelerin tümüne yakınını karşılamakta ve bu malzemelerin kullanımı için ayrı bir ücret talep etmemektedir. Bu malzemelerin listesi gidilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Acentenizin rehberlerinden bu konuyla ilgili bilgi almayı unutmayın.
  Size düşen yürüyüş ayakkabılarınızı, sırt çantanızı ve “kısa ve önemli bilgiler başlığı altında sıralayacağımız malzemeleri yanınıza almak. Şunu unutmayın ki bu tür turlarda tamamen doğayla baş başasınız. Çadırda uyuyacak, temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarınızı doğanın sunduğu nimetleri kullanarak gidereceksiniz. Pek çok insan bu koşulları duyunca bir miktar çekinerek bu turlara katılmakta, daha sonra yaşadığı bu ufak çaplı maceradan çok etkilenerek bu turların müdavimi olmaktadır.

  Eğer çadır veya karavanınız varsa ve daha konforlu bir tatil diliyorsanız, türkiyenin dört bir yanısıra dağılmış kampinglerinden birinde kamp yapabilirsiniz.

  [​IMG]

  Genellikle hafta sonu düzenlenen kamplar, bayram ya da diğer resmi tatiller değerlendirilerek daha uzun süreli de olabiliyor. Seçilen kamp yerleri daha önce rehberler tarafından belirleniyor. Yani organizasyonun her aşaması planlı ve bilinçli. seçilen kamp yerleri genellikle su kaynaklarına yakın ve zemin açısından çadır kurmaya elverişli bölgeler. Kamp yerleri kurulurken katılımcıların da bu faaliyetlere katılması sağlanıyor, amaç tura katılanların kendilerini olası olduğunca doğaya yakın hissetmelerini sağlamak.
  Eğer gelişi hoş bir turla değil, kendi grubunuzla kamp yapmayı düşünüyorsanız ve bu dağcılık tarzında değil daha çok şehir yaşamından bir kaçamak niteliğindeyse unutmamanız gereken en önemli şey, kamp için tercih ettiğiniz bölgenin jandarmasına kamp yapacağınızı bildirmek. Bu hem sizin güvenliğinizi sağlayacak, hem de lazım prosedüre uymuş olacaksınız.

  Çadır kurmak, odun toplamak, ateş yakmak bir ekip durumunda çalışıp pekçok ihtiyacınızı doğadan karşılamak şehir hayatında birçoğumuzun pek rastlamadığı bir yaşam şekli. Kısa müddet de olsa bu yaşam şeklini tatmak sizi rahatlatacak; şehir hayatının getirdiği stresten, gürültüden ve kalabalıktan bir an olsun uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Gün içerisindeki faaliyetler gidilen yerin özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Akdeniz bölgesine düzenlenen bir turda bu bölgenin benzeri olmayan tarihi kentlerini gezecek, doğal güzelliklerinin keyfine yapacağınız yürüyüşlerle varacaksınız. Karadeniz bölgesine gittiğinizde fırtına deresinin benzeri olmayan uğultusu her yerde sizi takip edecek, çıktığınız yaylalarda odun ateşinde demlenen çayınızı yudumlarken hiçbir yerde bulamayacağınız bölgeye has köy yemeklerini tur arkadaşlarınızla paylaşacaksınız. Kamp müddeti sona erdiğinde ve dönüş için hazırlıklar başladığında siz çoktan tur arkadaşlarınızla bir sonraki gezi için sözleşmiş olacaksınız.
  Alıntı
    2. Cevap: Kamp nedir nasıl yapılır

  Kamp Yerleri - Kamp Alanları

  [​IMG]

  Çadır ya da karavanla tatile çıkmaktan hoşlananlar ya da ekonomik olduğundan dolayı bu stil tatil seçeneğine ilgi belirten tatilciler için hazırlanan bu bölümde çeşitli kamp yerleriyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Her hangi bir tura bağlı kalmadan kendi olanaklarınızla ulaşacağınız bu bölgelerde farklı olanaklarla karşılaşabilirsiniz. Kimi kamp yerleri ziyaretçilerinin sıkıntı çekmemsi amacıyla çadırla ya da karavanla konaklamaya ideal duruma getirilmiştir. Yapacağınız bir ön araştırma sonucunda tatilinizi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz.

  Gökova

  Muğla – marmaris devlet karayolu üstünde ve muğlaya 30 km. uzaklıktadır. Gökova körfezi, derin kaya plajları dinlenme yerinin güzellikleridir. 60 çadırlık kamp yeri ve 10 adet bungalow kapasitelidir. Bundan başka günlük kullanıma hizmet veren kırgazinosu, büfe, soyunma kabinleri, duşlar, sıhhi tesis kompleksi, otopark, masa, ocak, çeşme vb. tesisler geliştirilmiştir. Mayıs-ekim arası yoğun kullanım mevsimidir.

  Karataş – Kumluk

  Adana ilinin akdeniz sahilindeki karataş ilçesine 2 km. mesafede bulunmakta olan dinlenme yerimizde tabii bitki örtüsü olan çam çeşitleri yanısıra, kumul hareketlerini önlemek için yapılmış okaliptus ve kıbrıs akasyası ağaçlama sahaları bulunmaktadır. Otopark, masa, ocak, içme suyu, alışveriş ünitesi, kırgazinosu, sıhhi tesis kompleksi, vb. tesisler mevcut olup, 90 çadır-karavan kapasitesi vardır. Mayıs-ekim arası en ideal kullanma mevsimidir.

  Çamkoru

  Ankara – İstanbul devlet karayolunun 100.km.sinden güney-batıya ayrılan 8.5 km.lik asfalt bir yola ulaşılan dinlenme yeri. 25 hektarlık bir alanı kapsar. Çam ormanlarının oluşturduğu bir dokuya sahiptir. Büfe, yağmur barınağı, wc, çeşme, masa ve serbest oyun alanları geliştirilmiştir. Mayıs – Eylül arası yoğun kullanım mevsimidir.

  Tavşanburnu

  Aydın - Söke - Didim karayolu üzerindedir. Sökeye 50 km.dir.kızılçam, fıstıkçamı ve maki topluluklarından meydana gelen bitki örtüsüne sahiptir. Milet harabeleri ve apollo anıtı dinlenme yerinin yakın etrafındaki diğer ilgi noktalarıdır. 88 çadır yeri, kır kahvesi, içme suyu, ıhhi tesis kompleksi, masa, ocak, büfe, otopark gibi tesisler geliştirilmiştir. Dinlenme yerinin kapasitesi 1500 kişi / gündür. Temmuz – Eylül arası ise yoğun kullanım mevsimidir.

  Güzelyalı

  Çanakkale – İzmir karayolu kenarında çanakkaleye 15 km. uzaklıktadır. Yol dinlenme parkı hizmeti verilmektedir. Dinlenme yerinin kullanılan kapasitesi 860 kişi/gündür. Mayıs – Ekim arası ise yoğun kullanım mevsimidir.

  Kefe Yaylası

  Denizliye 34 km mesafede bulunmakta olan bu saha orman ve dağ peyzajlarının yanında yürüyüş parkurları, çadır ve karavanlı konaklama nimetleri, manzara seyir noktaları ile Mayıs – Ekim ayları arasında yoğun olarak kullanılıyor. Karavan kamp alanında 38 ünite, çadırlı kamp alanında ise 193 ünite yer almaktadır.

  İncekum

  Antalya – Alanya devlet karayolu üzerindedir. Antalyaya 120, alanyaya 19 km. uzaklıktadır. Düzenlenmiş 200 çadır-karavan yeri, büfe, kırgazinosu, plaj kabinleri, anfitiyatro, danışma, kayıt merkezi, sıhi tesis kompleksi ( wc, duş, mutfak, çamaşırhane ) çeşme, masa, ocak, otopark gibi tesisler geliştirilmiştir. Mayıs – Kasım arası en yoğun kullanım mevsimidir.

  Tanay

  İzmir – Çeşme yolu üstünde çeşmeye 8 km. uzaklıktadır. Kıalçam, fıstıkçamı ve sahil çamları dinlenme yerinin doğal bitki örtüsüdür. Kaliteli plajlar ve etrafındaki turistik tesislerin yakınlığı dinlenme yerine olan ilgiyi artırmaktadır. Halen 100 çadır yeri, sıhhi tesis kompleksi, masa, ocak, çeşme, otopark vb. tesisler mevcuttur. Mayıs-eylül arası en yoğun kullanım mevsimidir.

  Özdere – Kalemlik

  Seferihisar – Selçuk yolu üstünde, özdereye 2, gümüldüre 5 km. uzaklıktadır. 66 çadır yeri, gazino-kafeterya, masa, çeşme, wc, otopark vb. tesisleri mevcuttur. Mayıs-eylül arası en çok kullanma mevsimidir.

  Çubucak

  Muğla ilinin marmaris-datça ilçe merkezlerini bağlayan devlet karayolu üstünde, marmarise 23 km. uzaklıktadır. Denizin derhal kıyısından başlayan ormanları ve plajları sahanın tabii değerleridir. Organize kamp kullanımı yanısıra günübirlik kulanma tesisleri de geliştirilmiştir. Giriş, danışma, büfe, soyunma kabinleri, duşlar, 4 adet sıhhi tesis kompleksi, kır gazinosu, çamaşır, bulaşık yerleri, bekçi evi, işçi pavyonu, alışveriş ünitesi vb. tesisler yapılmıştır. Dinlenme yerinde 450 çadırlı kamp ve 1000 kişi/gün piknik hizmeti verilmektedir. Mayıs – Eylül ayları en yoğun kullanım mevsimidir.
    3. Cevap: Kamp nedir nasıl yapılır

  Şu Kampı yapmak birde bana NasiP oLsa :)